Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studénka zabodovala v soutěži Odpadový Oskar 2019

  • Studénka,

26. září obdrželo město Studénka Odpadového Oskara za třetí nejnižší produkci odpadu v kategorii měst nad 5000 obyvatel v Moravskoslezském kraji. Ten mu udělila česká nezisková organizace Arnika.

Odpoledne devátého září proběhlo vyhodnocení soutěže za nejnižší produkci odpadu měst a obcí. Jednalo se o směsný komunální odpad, který končí na skládkách. Město Studénka se umístilo na třetím místě se 147,6 kilogramy odpadu na jednoho obyvatele za rok.

"Ten výsledek je dosažen tím, že obyvatelé našeho města využívají těch opatření, která město připravilo nebo zavedlo do praxe, jako je třídění odpadu, sběrný dvůr nebo dvakrát do roka individuální svážení jakéhokoliv odpadu zadarmo na určená místa. Když vezmete v úvahu, kolik měst je v kraji nad 5000 obyvatel, tak bych vyjádřil svůj názor, že ve spolupráci město - občané, dosahujeme opravdu dobrého výsledku. Protože to, co skončí na skládce, je opravdu nerecyklovatelné.", říká Lubomír Šobich, místostarosta Studénky.

Anketa: Soutěž se pořádá již pátým rokem a jejím cílem je popularizace obcí, které produkují méně než 150 kg směsných komunálních odpadů na obyvatele za rok. Česká republika má momentálně o 100 kg vyšší produkci odpadu než v Německu a Rakousku, tato produkce se ale v následujících letech bude muset snížit.

"Předcházení vzniku odpadů, vysoká úroveň recyklace a nakládání s bio odpady. Současně jde o to, aby obce i města měly nízké náklady na odpadové hospodářství, protože produkce odpadů se liší třeba od 100 kg na obyvatele do 500 kilo a náklady od 500,- Kč do 2000 tisíc. Náklady jsou opravdu velký rozdíl a města se s tím musí nějakým způsobem vypořádat, " sdělil Milan Havel ze společnosti Arnika.

 V Obcích nad 5000 obyvatel se nejlépe umístil Fulnek s 99,1 kilogramy na obyvatele za rok. Naopak nejhůře jsou na tom velká města, například Praha má produkci odpadů nad 300 kilo. Do roku 2025 by se v České republice mělo recyklovat o milion tun odpadu více.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy