V uplynulém roce se změnila legislativa odpadového hospodářství. Nutí tak obce změnit přístup k nakládání s odpadem. Pokud města budou chtít ušetřit, budou muset jejich obyvatelé třídit více, než tomu bylo doposud, jinak se budou poplatky za skládkování komunálního směsného odpadu výrazně zvyšovat. Proto je potřeba jeho množství postupně snižovat.
Miloň Malina, analytik odpadového hospodářství: „Dlouhodobě byl poplatek zhruba 500 korun za tunu. Teď se to každý rok navyšuje cca o sto korun. Je tam takový systém slevy na tunu, která je závislá na množství vyprodukovaného skládkového odpadu v přepočtu na jednoho občana. V minulém roce to bylo tak, že do 200 kilo na jednoho občana byl odpad skladován za menší sazbu, co bylo přes, tak to byla vyšší sazba. Letos to je 190 kilo na člověka a postupně se to snižuje.“
Libor Slavík, starosta města Studénky: „V roce 2029 to bude už 1800 korun za tunu, je to výrazný posun. Musíme se snažit, aby dopad na občany města byl co nejmenší. Tato změna pro města a obce není dobrá. U nás jsme se zatím pohybovali v té rovině, že nemusíme výrazně poplatky navyšovat, protože se nám třídit daří. Podle analýzy víme, že pokud bychom nic nedělali a zůstala by zachována současná hodnota, tak z částky 4000 korun, které předpokládáme platit v letošním roce navíc, by to za těch osm let mohl být až jeden milion korun.“
Miloň Malina, analytik odpadového hospodářství: „Děláme tu rozbor směsného komunálního odpadu. Svezli jsme sem odpad z rodinné i bytové výstavby v takovém poměru, aby to zastupovalo celé město. Tu hromadu rozebíráme na určité složky, které by se ještě daly vytřídit do barevných kontejnerů. Tady máme centrální hromadu, která je obsahem černých popelnic. Z toho třídíme tady nejblíž k nám, dále tu máme gastro odpad, biologický opad, plasty, nápojové kartony, sklo a papír, textil a tak dále. Zbytek je to, co do černých popelnic správně patří.“
Smyslem studie je, aby město mělo představu o tom, jak lidé třídí odpad. Podle výsledků pak může posílit vybrané kontejnery ve vybraných lokalitách. Možností je také informační kampaň. V úvahu připadá také takzvaný door-to-door systém, o kterém Studénka uvažuje. Lidé by třídili odpad už ve svých domácnostech, například rodinné domy by tak mohly dostat popelnice na plast i papír.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Rád bych poděkoval občanům, kteří jsou svědomití a třídí odpad. Svědčí to o tom, že Studénka několikrát vyhrála Odpadového Oskara. Někdo by si mohl myslet, že je na tom Studénka velmi dobře a dosáhli jsme limitu 143 kilo na občana, ale tím, že se nůžky rozevírají, tak musíme třídit mnohem víc.“
Studénka ročně za likvidaci odpadů zaplatí ročně zhruba devět milionů korun.