Vagonářské muzeum, které se ve Studénce nachází ve zdejším zámku, je u nás jediným muzeem zaměřené na vagonovou výrobu v tehdejším Československu. Je to muzeum dokumentační, soustředí se zde technické výkresy, fotografie a modely, které návštěvníkům představí v ucelené podobě historii železniční dopravy a zdejšího vagonářského podniku. Přesto je muzeum i díky dalším exponátům také vyhledávanou atrakcí pro děti.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Samozřejmě vláčky jsou takovým bonbonkem na závěr prohlídky. To nejdůležitější je ukryto v celém zámku jako takovém. Došlo tady k propojení toho historického s tím technickým. Návštěvníky informuje i o historii zámku, Takže jsou zájemci, které zajímá historie, jsou zájemci, které zajímají technické věci a samozřejmě jsou tu děti, které si rády hrají v edukační místnosti a pak přichází do sálu s modelovou železnicí, kde máme dvě funkční modelové železnice.”
Před zahájením nové sezony chystá muzeum několik novinek. Tou asi největší je otevření už o měsíc dříve.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Neotevřeme v dubnu, ale budeme otevírat pro návštěvníky už v březnu. Sezona potrvá až do konce listopadu. Jednak nás k tomu vedlo to, že loňská sezona byla jedna z nejúspěšnějších, a také to, že lidé telefonovali v listopadu, prosinci i lednu, jestli máme otevřeno a jestli by Vagonářské muzeum mohli s vnukem navštívit.”
Muzeum v nadcházející sezoně představí dvě nové výstavy, jednou z nich budou fotografie z prostředí železnice, druhá odprezentuje předměty, které soukromý sběratel nalezl pomocí detektoru kovů i v okolí Studénky. Jsou mezi nimi účelové známky, které byly používané ve zdejší Vagonce.
Pravděpodobně největší nová technická zajímavost muzea bude souviset s bezpečným cestováním vlakem.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Je to novinka ve spolupráci s firmou z Nového Jičína, která testuje vlakové sedačky do vlakových souprav. Takže z mého pohledu je to pro odbornou veřejnost opravdu zajímavé, protože se dozví, jakým způsobem dochází k testováním těchto vlakových sedaček.”
Vagonářské muzeum je již několik let také součástí projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa, který propojuje místa připomínající technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska. Podrobné informace a termíny sledujete na webu muzea.