Seminář s názvem “ V Poodří to žije” v zámku Nová Horka na Novojičínsku v podstatě uzavřel pětiletý projekt LIFE Osmoderma - aneb Ochrana biotopu brouka páchníka hnědého v evropsky významné lokalitě Poodří.
Marcela Klemensová, manažerka projektu, Arnika: “Hlavním cílem projektu bylo zlepšit biotopy, to znamená místa, kde může přežívat brouk páchník v Poodří. Tradičně se jednalo o dvě věci, zlepšení stávajících biotopů, to jde zejména o hlavacení starých vrb, což prodlouží jejich životnost, a také o zlepšování okolí starých dubisek. A, to je typické pro Moravskoslezský kraj, lípy a invaze jmelí. Takže ve spolupráci s odbornými arboristy jsme osekávali jmelí na těch perspektivních stromech.”
Na realizaci projektu se podílela řada státních institucí, spolků i dobrovolníků.
Petr Libosvár, koordinátor projektu, ČSOP Studénka: “Našim úkolem bylo, abychom ten projekt naplnili, takže nějakým způsobem ošetřit přes 950 stromů a vysadit do Poodří přes dva tisíce stromů. Sázeli jsme hlavně vrby, duby, topoly, hrušně, protože v nich žije Páchník.”
Marcela Klemensová, manažerka projektu, Arnika: “Brouk Páchník je taková ikona toho projektu a je pravdou, že to je živočich, který je chráněný nejen naší národní, ale i evropskou legislativou. Ale my vlastně tím, co děláme, tak jakoby podporujeme biodiverzitu v krajině obecně a připravujeme to, aby v té krajině v Poodří mohly přežívat stovky dalších jiných živočichů.”
Tento projekt podpořila Evropská unie, Ministerstvo životního prostředí i Moravskoslezský kraj.