Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studénka bude s odpady bojovat zavedením systému door to door

Studénka |

Studénka se v oblasti odpadového hospodářství chystá začít zavádět systém door to door. Ten by měl principem snadné dostupnosti nádob na separaci téměř u každého domu více motivovat obyvatele ke třídění.

Jak snížit množství komunálního odpadu, tím se i ve Studénce zabývají delší dobu. Radnice nechala zpracovat Studii optimalizace systému nakládání s komunálními odpady. Nyní zastupitelé schválili přistoupení k systému třídění door to door, jehož princip spočívá v tom, že by občané měli mít nádoby i na třídění přímo u každého domu.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “První pohled je z hlediska rodinných domů, tam je to asi jednodušší, zde by měli občané dostat popelnice na směsný komunální odpad, na papír, plast a na bioodpad. To by měl mít každý u svého rodinného domku. Další fáze je sídlištní zástavba, tam je to trošku problematické z hlediska prostoru.”

I mezi panelovými domy by mělo vzniknout více míst s menšími kontejnery na komunální i tříděný odpad a naopak z města zmizí velká popelnicová hnízda. Realizace systému door to door proběhne v příštím roce.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Za rok 2021 bylo množství vyprodukovaného komunálního odpadu na občana zhruba 162 kilogramů, v roce 2022 ta hodnota byla už na 178 kilogramech. V těch dalších letech je obrovský předpoklad, že pokud bychom nezavedli žádnou změnu, tak na tom skládkovném budeme doplácet ta penále, která legislativa ukládá.”

Aktuálně tu obyvatelé vytřídí 40 procent odpadu, dle zákona by to od roku 2025 mělo být 60 procent.

Nahlásit chybu


K tématu

Výsledek provedené analýzy odpadu překvapil, Studénka je nad průměrem republiky

31. července 2025 8:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka nechala provést fyzickou analýzu odpadu, aby zjistila, jak občany lépe motivovat ve třídění. Výsledky teď ukázaly, že na tom není ve srovnání s jinými městy vůbec špatně.

Třídit lze lépe, ukázala analýza obsahu popelnic ve Studénce

17. června 2025 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí ve Studénce se výzkumníci v ochranných oblecích přehrabovali ve stovkách kilogramů odpadků. Vysypány tu byly z popelnic z různých lokalit města. Jejich analýza ukáže, jak by se lidé mohli ve třídění zlepšit.

Výzkumníci prohrabali odpadky a dokonale je vytřídili

1. července 2025 8:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí ve Studénce se výzkumníci v ochranných oblecích přehrabovali ve stovkách kilogramů odpadků. Vysypány tu byly z popelnic z různých lokalit města. Jejich analýza ukáže, jak by se lidé mohli ve třídění zlepšit.


Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut

Včera 9:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.

Mladý řidič srazil chodkyni, další boural do svodidel. Jiný otočil dodávku na střechu

Včera 14:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladý řidič BMW ročníku 2007 srazil v Krnově o rok mladší chodkyni. Další devatenáctiletý řidič naboural u Velké Polomi do svodidel. Zraněna byla i jeho o rok mladší spolujezdkyně. A u Lichnova na Bruntálsku havaroval osmadvacetiletý řidič s dodávkou. Ta se přetočila několikrát přes střechu. U Dolní Suché také naboural 22letý řidič do mostu.

Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

22letý řidič narazil v Dolní Suché do mostu, z auta ho museli vyprostit hasiči

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů narazil řidič do pilíře železničního mostu. Hasiči ho museli vyprostit pomocí speciální techniky. Utrpěl poranění zad a vážné zranění nohy.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Včera 8:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Do sbírky dopravního podniku přibyli dva krasavci. Ikonická té-trojka a Škoda 706

8. června 2026 8:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravský dopravní podnik se pochlubil dvěma novými unikáty ve své sbírce historických vozidel. Byla totiž dokončena renovace slavné tramvaje T3 a také autobusu Škoda 706, které se stanou chloubami chystaného Světa dopravy.

V nemocnici v Českém Těšíně cvičily záchranné složky zásah při požáru

Včera 12:45 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na lůžkovém oddělení začala hořet powerbanka a prostory se zaplnily kouřem. Do nemocnice v Českém Těšíně se v pondělí 8. června sjely všechny záchranné složky, aby si vyzkoušely společný zásah. Hasiči, zdravotníci i policisté trénovali záchranu pacientů a koordinaci při události s velkým počtem zraněných. Cvičení potvrdilo, že jsou všichni na podobné situace dobře připraveni.

Senioři v Čeladné trénují tělo a teď i paměť pod vedením odborné lektorky

Včera 9:23 | Čeladná | Petra Dorazilová

Pátky v květnu a červnu patří v Senior Club v Čeladné kurzu trénování paměti. Lekce jsou podpořeny jak z rozpočtu obce, tak Moravskoslezského kraje.

Tajemství hradiště nabídlo zábavu, historii i setkání krajských kulturních příspěvkových organizací

8. června 2026 20:10 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře se opět stal místem, kde se historie prolínala se zábavou. Tradiční akce Tajemství hradiště přilákala rodiny s dětmi i milovníky dávných časů. Kulturní příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje si připravily řadu interaktivních aktivit, díky kterým si návštěvníci mohli vyzkoušet archeologii, tradiční řemesla nebo historické hry. Jedním z největších lákadel byl nový model středověkého jeřábu, který přivezlo Muzeum Novojičínska.

Město opravuje tři domy v historickém centru

8. června 2026 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Speciální mejdan byl dětem šitý na míru

Včera 7:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základní a mateřská škola spciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Na koupališti se konaly první studénecké Pivní slavnosti

8. června 2026 16:31 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se konal první ročník Pivních slavností. Odehrály se v areálu koupaliště a nabídly ochutnávku řemeslných piv z regionálních minipivovarů.

Školáci uchovali vzpomínky dalších pamětníků

8. června 2026 14:25 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští školáci doplnili archiv Paměti národa o vzpomínky dalších čtyř lidí. V rámci projektu Post Bellum “Příběhy našich sousedů” vytvořili z vyprávění místních pamětníků reportáže, které prezentovali v aule radnice.

Oderský Zámecký park oslavil v rámci Víkendu otevřených zahrad dvě výročí, akce nabídla bohatý program

8. června 2026 12:00 | Odry | Michal Slonina

10 let od prvního Víkendu otevřených zahrad a 15 let od dokončení revitalizace Zámeckého parku. Odry si letos připomněly dvě významná výročí, spojená se svou městskou zelení. Do parku zvaly bohatým tematickým programem.

Hückelovy vily volají po záchraně, ozval se kraj

8. června 2026 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zahradní slavnost připomněla prvorepublikový lesk novojičínských Hückelových vil. Lidé mohli nahlédnout do jedné z nich a bavit se dobově laděným programem. Další osud těchto nemovitých památek teď naznačuje chystané memorandum mezi městem a krajem.

Butovická rozdávala radost na dlani

8. června 2026 9:04 | Studénka | Petra Dorazilová

Ukázat, že škola není jen o sezení v lavicích, ale rozvíjí v dětech i umělecké a společenské cítění. To byla myšlenka akce, kterou uspořádala Základní škola Butovická. Nazvala ji “Radost na dlani.”

Studénka bude s odpady bojovat zavedením systému door to door
Vydáno 20. června 2023 12:20, Studénka, Petra Dorazilová
Studénka se v oblasti odpadového hospodářství chystá začít zavádět systém door to door. Ten by měl principem snadné dostupnosti nádob na separaci téměř u každého domu více motivovat obyvatele ke třídění.

Jak snížit množství komunálního odpadu, tím se i ve Studénce zabývají delší dobu. Radnice nechala zpracovat Studii optimalizace systému nakládání s komunálními odpady. Nyní zastupitelé schválili přistoupení k systému třídění door to door, jehož princip spočívá v tom, že by občané měli mít nádoby i na třídění přímo u každého domu.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “První pohled je z hlediska rodinných domů, tam je to asi jednodušší, zde by měli občané dostat popelnice na směsný komunální odpad, na papír, plast a na bioodpad. To by měl mít každý u svého rodinného domku. Další fáze je sídlištní zástavba, tam je to trošku problematické z hlediska prostoru.”

I mezi panelovými domy by mělo vzniknout více míst s menšími kontejnery na komunální i tříděný odpad a naopak z města zmizí velká popelnicová hnízda. Realizace systému door to door proběhne v příštím roce.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Za rok 2021 bylo množství vyprodukovaného komunálního odpadu na občana zhruba 162 kilogramů, v roce 2022 ta hodnota byla už na 178 kilogramech. V těch dalších letech je obrovský předpoklad, že pokud bychom nezavedli žádnou změnu, tak na tom skládkovném budeme doplácet ta penále, která legislativa ukládá.”

Aktuálně tu obyvatelé vytřídí 40 procent odpadu, dle zákona by to od roku 2025 mělo být 60 procent.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000037825/studenka-bude-s-odpady-bojovat-zavedenim-systemu-door-to-door