Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komplexní rekonstrukce Dělnického domu nezačne, důvody jsou ekonomické

Studénka |

Studénka ustupuje od záměru rekonstrukce Dělnického domu v hodnotě zhruba 90 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé na mimořádné schůzi. Důvody jsou zejména ekonomické.

Rekonstrukce Dělnického domu se měla týkat jeho interiéru, vnitřních rozvodů, jevištní techniky, vzduchotechniky a celé střechy. Tento komplexní projekt ovšem zastupitelé na mimořádně svolané schůzi ukončili, respektive hlasováním rozhodli o nepřijetí úvěru na modernizaci kulturního zařízení a odmítli 20 milionovou dotaci. O zakázku ve výběrovém řízení projevily zájem tři společnosti, nejnižší nabídka se pohybovala kolem 90 milionů korun včetně DPH, další dvě o něco překročil 100 milionů korun.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Protože jsem čekal, že více společností se o tak velkou zakázku porve a ty ceny budou zajímavější, to se bohužel nestalo. A bohužel to ekonomické hledisko se v letošním roce nevyvíjí úplně optimálně, protože jsme neočekávaně museli z letošního rozpočtu z rezervy museli uvolnit téměř sedm milionů korun na havárie na dalších budovách v majetku města, zejména co se týče kanalizačních řadů, ať to bylo Sportovní centrum nebo mateřské a základní školy. Takže to nás celkem výrazně limitovalo, taky nevíme, co nás bude čekat případně s dalšími vládními kroky, konsolidační balíčky a podobě. Takže jsme s tíhou té zodpovědnosti museli odmítnout dotaci a v tuto chvíli akci jako takovou nerealizovat.”

Obavy vyvolávala také hrozba víceprací, které by se při rekonstrukci 90 let staré budovy pravděpodobně mohly objevit a vyžádaly by si další finance.

Vladimír Sekanina (ANO), zastupitel Studénky: “Realizace Dělnického domu je samozřejmě nutná, ale musíme to udělat tak, abychom se umrtvili na velmi dlouhou dobu. Toho půl roku, co to konzultujeme, tak jsem provedli několik analýz a finančně ekonomicky bychom na to neměli, a to už nemluvím o tom, kdyby náhodou byly nějaké vícepráce. I modelové situace, které byly dělány na vzhledem k možnostem rozpočtu a investic na rekonstrukci Dělnického domu, tak vycházely z dosti nízkých základních informací, jak co se týká míry inflace, růstu úvěrových zatížení a tak dále. Takže už z toho titulu by to bylo velmi nebezpečné a jak jsem již před tím podotkl, Studénka by se na dva roky zavřela úplně a na další dva roky by měla velké problémy s nějakým investování.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tak my v tuhle chvíli víme, že nejdeme do rekonstrukce jako celku, ale každopádně chceme a víme, že nás Dělnický dům dříve nebo později dožene. Takže my to mu chceme předejít a chceme jít postupnými kroky. Budeme se snažit celkovou rekonstrukci rozdělit na etapy, zároveň žádat i o prostředky z různých dotačních možností na to, abychom mohli nejprve udělat střechu, což je základ pro to, ať tam může vzniknout podklad pro vzduchotechniku, pak samozřejmě případné vnitřní rozvody, sál a přísálí včetně nové jevištní techniky, nového ozvučení a tak dále v poslední etapě.”

Kompletní rekonstrukce byla plánována na 13 měsíců, s tím, že kvůli vyúčtování dotace měla skončit do října příštího roku. Postupná oprava bude rozložena do více let.

Nahlásit chybu


K tématu

Zastupitelé Studénky rozhodovali o Dělnickém domě, rekonstrukce za devadesát milionů nebude

4. července 2023 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka ustupuje od záměru rekonstrukce Dělnického domu v hodnotě zhruba 90 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé na mimořádné schůzi. Důvody jsou zejména ekonomické.

S opravou šaten bude Studénka čekat na verdikt sportovní agentury

13. října 2023 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka připravuje rekonstrukci šaten zimního stadionu. Na financování prací se snaží získat dotaci z Národní sportovní agentury. Aktuálně vybírá i zhotovitele zakázky.

Studénka už ví, s jakou částkou bude v roce 2024 hospodařit

12. prosince 2023 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Zastupitelé ve Studénce schválili rozpočet města na rok 2024. V příjmech město počítá se zhruba stejnou částkou jako letos. O případných investicích bude ještě rozhodovat v únoru příštího roku.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

První závod Novojičínské běžecké ligy, Jarní ovál, trhal rekordy počasím i účastí

Jarním oválem začal další ročník Novojičínské běžecké ligy. Na jeho start se postavil rekordní počet běžců, zejména v dětských kategoriích.

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán

11. dubna 2024 13:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále v Novém Jičíně

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Výtvarnou rozmanitost Fokusu ukazuje výstava na Staré poště

V galerii na Staré poště probíhá výstava Střediska volného času Fokus. Výjimečná je tím, že kromě prací dětí na ni představují svá díla také jejich lektorky z výtvarných kroužků.

Přijímačky na Sjednocení připravili tak, jako by to bylo doopravdy

11. dubna 2024 12:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Na základní škole Sjednocení si mohli deváťáci vyzkoušet, jak to bude za pár dní vypadat během přijímacích zkoušek. Škola jim přijímací řízení nasimulovala nejen připravenými testy, ale i celým organizačním postupem.

Komplexní rekonstrukce Dělnického domu nezačne, důvody jsou ekonomické
Vydáno 4. července 2023 15:26, Studénka, Petra Dorazilová
Studénka ustupuje od záměru rekonstrukce Dělnického domu v hodnotě zhruba 90 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé na mimořádné schůzi. Důvody jsou zejména ekonomické.

Rekonstrukce Dělnického domu se měla týkat jeho interiéru, vnitřních rozvodů, jevištní techniky, vzduchotechniky a celé střechy. Tento komplexní projekt ovšem zastupitelé na mimořádně svolané schůzi ukončili, respektive hlasováním rozhodli o nepřijetí úvěru na modernizaci kulturního zařízení a odmítli 20 milionovou dotaci. O zakázku ve výběrovém řízení projevily zájem tři společnosti, nejnižší nabídka se pohybovala kolem 90 milionů korun včetně DPH, další dvě o něco překročil 100 milionů korun.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Protože jsem čekal, že více společností se o tak velkou zakázku porve a ty ceny budou zajímavější, to se bohužel nestalo. A bohužel to ekonomické hledisko se v letošním roce nevyvíjí úplně optimálně, protože jsme neočekávaně museli z letošního rozpočtu z rezervy museli uvolnit téměř sedm milionů korun na havárie na dalších budovách v majetku města, zejména co se týče kanalizačních řadů, ať to bylo Sportovní centrum nebo mateřské a základní školy. Takže to nás celkem výrazně limitovalo, taky nevíme, co nás bude čekat případně s dalšími vládními kroky, konsolidační balíčky a podobě. Takže jsme s tíhou té zodpovědnosti museli odmítnout dotaci a v tuto chvíli akci jako takovou nerealizovat.”

Obavy vyvolávala také hrozba víceprací, které by se při rekonstrukci 90 let staré budovy pravděpodobně mohly objevit a vyžádaly by si další finance.

Vladimír Sekanina (ANO), zastupitel Studénky: “Realizace Dělnického domu je samozřejmě nutná, ale musíme to udělat tak, abychom se umrtvili na velmi dlouhou dobu. Toho půl roku, co to konzultujeme, tak jsem provedli několik analýz a finančně ekonomicky bychom na to neměli, a to už nemluvím o tom, kdyby náhodou byly nějaké vícepráce. I modelové situace, které byly dělány na vzhledem k možnostem rozpočtu a investic na rekonstrukci Dělnického domu, tak vycházely z dosti nízkých základních informací, jak co se týká míry inflace, růstu úvěrových zatížení a tak dále. Takže už z toho titulu by to bylo velmi nebezpečné a jak jsem již před tím podotkl, Studénka by se na dva roky zavřela úplně a na další dva roky by měla velké problémy s nějakým investování.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tak my v tuhle chvíli víme, že nejdeme do rekonstrukce jako celku, ale každopádně chceme a víme, že nás Dělnický dům dříve nebo později dožene. Takže my to mu chceme předejít a chceme jít postupnými kroky. Budeme se snažit celkovou rekonstrukci rozdělit na etapy, zároveň žádat i o prostředky z různých dotačních možností na to, abychom mohli nejprve udělat střechu, což je základ pro to, ať tam může vzniknout podklad pro vzduchotechniku, pak samozřejmě případné vnitřní rozvody, sál a přísálí včetně nové jevištní techniky, nového ozvučení a tak dále v poslední etapě.”

Kompletní rekonstrukce byla plánována na 13 měsíců, s tím, že kvůli vyúčtování dotace měla skončit do října příštího roku. Postupná oprava bude rozložena do více let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000038073/komplexni-rekonstrukce-delnickeho-domu-nezacne-duvody-jsou-ekonomicke