Nový přírodní koupací areál byl ve Studénce otevřen v roce 2019, údržba vody v tomto biotopu funguje na přírodní bázi, čištěna je přes kořenové systémy rostlin v horní nádrži. Vypouštět všechnu vodu z bazénů a komplětně je vyčistit dosud nebylo po každé sezóně pravidlem. Po letošním létě se tato údržba provádí teprve podruhé během pětiletého provozu.
Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku, SAK Studénka: “Letos v létě díky extrémním výkyvům počasí, kdy bylo hodně dlouho horko, pak zase zima, pak zase horko, tak jsme měli problém tu vodu udržet, takže jsme se rozhodli to udělat. A aktuálně uvažujeme, že bychom alespoň to základní čištění biotopu, případně i těch bazénů, dělali po každé sezóně.”
Čištění začalo vypuštěním vody z kójí, ve kterých jsou vodní rostliny, a odstraněním nečistot a řas. Pak následovala údržba bazénů, nejprve toho u tobogánu.
Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku, SAK Studénka: “Z bazénu vyčerpáme tu vodu, která tady stojí, zpět do té biologie. To znamená, že se snažíme ji použít a ušetřit ji, abychom ji nemuseli zpátky dopouštět, a takto v té biologické části možná tisíc kubíků ušetříme. A pak se jde na to samotné bazénové těleso, ze kterého potom tu vodu vypouštíme do kanálů, ale mezitím už to zase dopouštíme z vrtu do těch částí, které už jsou hotové, takže se to snažíme vybalancovat tak, abychom nemuseli použít žádnou vodu z vodovodního řadu.”
K čištění používají jen tlak vody a smetáky, žádné chemické prostředky, ty by mohly způsobit úhyn rostlin.
Jak můžeme vidět u vstupu do největší vany bazénu, jsou tu dlaždice zčernalé. To je vlivem druhého největšího znečišťovatele vody, kterým je po vysokých teplotách člověk.
Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku, SAK Studénka: “Je to tak. Když tady od pátku do neděle přijde klidně 1 500 lidí, kteří se tady okoupou, každý se trošku zpotí, má na sobě trošku krému a tím, že nemáme chlorovanou tu vodu, tak v podstatě to v ní všechno zůstane a musí si s tím ty rostliny a celý ten systém biotopu poradit. Opravdu ten člověk to znečišťuje, ale s tím je samozřejmě počítáno.”
Toto koupaliště ve Studénce je de facto průkopníkem provozu biotopu, svých rozměrů bylo jedním z prvních v republice.
Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku, SAK Studénka: “Byli jsme jedni z prvních a takto velcí i první pro realizační firmu. Před náma snad bylo jen Úvalno u Krnova, kde je to ale úplně maličké, ale takového rozsahu jsme byli průkopníci. Takže některé věci musíme sami objevovat, i s tou realizační firmou najít společně nějaké řešení, když se vyskytne nějaký problém, nebo jak si ulehčit práci s tou údržbou.”
Čištění koupaliště je potřeba stihnout do prvních mrazíků. Do té doby je také nutné dočerpat z podzemního vrtu zpět část vody, na plnou hladinu se pak doplní během jara. Až v případě, že by na to vrt nestačil, dopouští malou část z vodovodního řadu. Celkový objem koupaliště je kolem 3 600 kubíků. Největší hloubka hlavního bazénu je tři metry.