V zámku ve Studénce se do původní podoby z doby šlechtických majitelů Blücherů vrací takzvaný hudební pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola. Zdi už jsou téměř hotové, Blanka Valchářová, které se specializuje na restaurování stropů, tak začala odstraňovat tapety, které tu byly na strop přidány v době, kdy se zde dělala elektroinstalace.
Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “A při odstranění těch tapet se narazilo na takovou skříňku a to tak, že když se ty tapety sundávaly, tak se to nějak pohlo, a já jsem si myslela, že je to obložení toho stropu, ale ono se to jen odklopilo, zjistila jsem, že jsou tam panty a že je tam vlastně skříňka. Ještě jsem se s tím nesetkala, takže mě to opravdu překvapilo. Už jsem pár těch stropů udělala a a nikdy jsem na žádnou stránku nenarazila.”
Následně byly na stropě objeveny další tři stejné tajné schránky, po dvou tedy v šestém a osmém trám.
Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “Bohužel ani v jedné té schránce se nic nenašlo. Jen na jednom víku té schránky jsou nápisy, které zachycují řemeslníky, kteří tady pracovali.”
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Ony ty nápisy materiálně neznamenají mnoho, ale pro nás jsou důležité z hlediska určení sledu těch prací, které tu probíhaly. První nápis je z roku 1943, tady jsme už rozluštili, že tu byl Sečaný, podle všeho byl ze Studénky a jeho potomci možná ještě žijí, takže se snad časem podaří někoho oslovit, kdo by si v rodině pamatoval, že dědeček nebo tatínek vzpomínali a tak dále.”
Druhý nápis uvádí rok 1957 a je u něj poznámka “atomové napětí”.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Což je zdánlivě nelogické, ale když jsme dohledali na internetu, tak v roce 1957 byla jaderná havárie elektrárny ve Velké Británii, takže možná chtěl někdo poukázat na určité problémy s atomovým věkem, ale to už jsou takové spekulace.”
Podle všeho je pravděpodobné, že schránky vznikly v době přestavby zámku v letech 1860 až 1863. Je také zřejmé, že už v roce 1943 ve schránkách nic nebylo. Blücherové zámek v roce 1936 prodali. Tento šlechtický rod vlastnil také zámek Raduň na Opavsku, odtud získal Bronislav Novosad informaci, že Blücherové sice měli před první světovou válkou schovat cennosti v této místnosti, ale údajně za obložky pod okny. Ty byly po druhé světové válce vyzděny. Jak tedy správce objektu poznamenal, i když se v pokoji nic nenašlo, neznamená to zklamání.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “To nic pro nás znamená obrovské plus do budoucna, protože pořád víme, že nás může cokoliv překvapovat. A je to jedině dobře, že tím zdánlivě obyčejným nápisem Nazdar bylo všechno odstartováno.”
Probíhající restaurátorské práce financuje město Studénka, uvolnilo na ně zhruba 900 tisíc korun.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “My jsme se snažili, tak jako v předchozích letech, získat dotaci na financování těchto prací a oslovili jsme Ministerstvo kultury. Bohužel přišla nám informace o tom, že Ministerstvo kultury žádný dotační titul vypisovat v letošním roce nebude, to znamená že veškeré náklady nese město Studénka z vlastních zdrojů. Do rozpočtu příštího roku naplánujeme nějakou další ucelenou logickou část. Vždycky se to provádí tak, že se provede dohoda s památkáři, načíslí se finanční částka, kterou nás bude restaurování stát, a projedná se v rámci rozpočtu.”
Diskutuje se o tom, že další částí, která by se mohla vrátit do své původní krásy, by mohla být vstupní hala.