Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Nová Horka ve Studénce bude mít parkoviště i návštěvnické centrum

Studénka |

Moravskoslezský kraj pokračuje v úpravách zámku Nová Horka. Začíná se pracovat na jeho blízkém okolí, kde pro výletníky vznikne nové parkoviště a návštěvnické centrum. Součástí projektu je také rekonstrukce památkově chráněné zámecké zdi. Kraj tak vrací krásu baroknímu zámku, který před lety sloužil jako sociální zařízení pro ženy s postižením. Teď je z něj lákadlo pro turisty a milovníky historie.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Zámek Nová Horka, který je v majetku kraje a spadá pod Muzeum Novojičínska, jsme návštěvníkům zpřístupnili v roce 2020, kdy byla dokončena rekonstrukce jeho fasády a prvního, tedy přízemního podlaží. Zámek se stává oblíbeným cílem výletníků, a tak chce Moravskoslezský kraj v opravách pokračovat. Zahájili jsme proto další etapu jeho rekonstrukce, která spočívá v dobudování infrastruktury a zázemí pro návštěvníky. Stavět se bude nové parkoviště a příjezdové cesty, návštěvnické centrum, v rámci projektu bude také zrekonstruována památkově chráněná zámecká barokní zeď s plastikami soch a váz, budou repasovány dvě kované vjezdové brány a nově vyrobena a doplněna třetí."

Kraj hledá financování také pro opravy ostatních částí zámku, které jsou stále v neutěšeném stavu, a tak zatím nejsou veřejnosti přístupné. Započatá investiční akce bude trvat zhruba rok a čtvrt, hotovo by mělo být v první polovině října roku 2024. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Na nové parkoviště se vejdou tři desítky osobních aut a tři autobusy, rekonstrukcí bývalé prádelny vznikne prodejna suvenýrů s pokladnou, sociální zázemí pro návštěvníky i zázemí pro pracovníky zámku. Navíc vznikne v prvním patře pět ubytovacích jednotek pro hosty zámku, například vystupující umělce. Nové pokoje se sociálním zařízením vzniknou v prvním patře budovy, stejně jako nová serverovna, kuchyňka a úklidová místnost."

Projekt vyjde celkem na 50 milionů korun, které kraj uhradí ze svého rozpočtu. 

Moravskoslezský kraj připravuje v zámku Nová Horka i další projekt. Díky revitalizaci 2. a 3. patra by zde do konce roku 2025 mělo vzniknout kreativní centrum pro pořádání kulturních akcí, uměleckých dílen a workshopů. Projekt, jehož součástí je i revitalizace části zámeckého parku a pořízení potřebného vybavení, kraj plánuje financovat z další výzvy Národního plánu obnovy, kterou Ministerstvo kultury připravuje. Výše nákladů je odhadována na 180 milionů korun. Na svém červnovém jednání už krajští zastupitelé schválili přípravu výběrového řízení na stavební práce, účinnost smlouvy s vybraným uchazečem pak bude navázána na poskytnutí podpory z Národního plánu obnovy.

Nahlásit chybu


K tématu

Kraj pokračuje v opravě areálu barokního zámku Nová Horka

31. srpna 2023 10:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Moravskoslezský kraj pokračuje v investicích do areálu barokního zámku Nová Horka u Studénky na Novojičínsku. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti před třemi lety. Teď zde vzniká nové parkoviště a zázemí pro návštěvníky.

Pokračuje obnova areálu zámku Nová Horka, součástí bude i dostatečné parkoviště

8. září 2023 7:52 | Studénka | Petra Dorazilová

Moravskoslezský kraj pokračuje v investicích do areálu barokního zámku Nová Horka u Studénky. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti před třemi lety. Teď zde vzniká nové parkoviště a zázemí pro návštěvníky.

Malý brouk páchník jako prostředník záchrany biotopu v Poodří

22. května 2023 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Zámek Nová Horka u Studénky na Novojičínsku byl místem konání semináře, který zrekapituloval pětiletý projekt týkající se záchrany brouka páchníka v Poodří. V rámci projektu se podařilo vysadit dva tisíce stromů, které mu poskytují domov.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Nechtějí být jen seniorkami, založily v Novém Jičíně aktivní spolek

Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.

Trofej vítěze AHL skončila v rukou domácího týmu

15. dubna 2024 17:42 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Zimní sezonu na ledové ploše ve Studénce uzavřelo finále amatérské hokejové ligy. Rozhodující zápas se odehrál poslední březnovou sobotu. Těsným rozdílem jediného gólu jej vyhrál tým domácích.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Zámek Nová Horka ve Studénce bude mít parkoviště i návštěvnické centrum
Vydáno 16. června 2023 14:44, Studénka, Jiří Cileček
Moravskoslezský kraj pokračuje v úpravách zámku Nová Horka. Začíná se pracovat na jeho blízkém okolí, kde pro výletníky vznikne nové parkoviště a návštěvnické centrum. Součástí projektu je také rekonstrukce památkově chráněné zámecké zdi. Kraj tak vrací krásu baroknímu zámku, který před lety sloužil jako sociální zařízení pro ženy s postižením. Teď je z něj lákadlo pro turisty a milovníky historie.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Zámek Nová Horka, který je v majetku kraje a spadá pod Muzeum Novojičínska, jsme návštěvníkům zpřístupnili v roce 2020, kdy byla dokončena rekonstrukce jeho fasády a prvního, tedy přízemního podlaží. Zámek se stává oblíbeným cílem výletníků, a tak chce Moravskoslezský kraj v opravách pokračovat. Zahájili jsme proto další etapu jeho rekonstrukce, která spočívá v dobudování infrastruktury a zázemí pro návštěvníky. Stavět se bude nové parkoviště a příjezdové cesty, návštěvnické centrum, v rámci projektu bude také zrekonstruována památkově chráněná zámecká barokní zeď s plastikami soch a váz, budou repasovány dvě kované vjezdové brány a nově vyrobena a doplněna třetí."

Kraj hledá financování také pro opravy ostatních částí zámku, které jsou stále v neutěšeném stavu, a tak zatím nejsou veřejnosti přístupné. Započatá investiční akce bude trvat zhruba rok a čtvrt, hotovo by mělo být v první polovině října roku 2024. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Na nové parkoviště se vejdou tři desítky osobních aut a tři autobusy, rekonstrukcí bývalé prádelny vznikne prodejna suvenýrů s pokladnou, sociální zázemí pro návštěvníky i zázemí pro pracovníky zámku. Navíc vznikne v prvním patře pět ubytovacích jednotek pro hosty zámku, například vystupující umělce. Nové pokoje se sociálním zařízením vzniknou v prvním patře budovy, stejně jako nová serverovna, kuchyňka a úklidová místnost."

Projekt vyjde celkem na 50 milionů korun, které kraj uhradí ze svého rozpočtu. 

Moravskoslezský kraj připravuje v zámku Nová Horka i další projekt. Díky revitalizaci 2. a 3. patra by zde do konce roku 2025 mělo vzniknout kreativní centrum pro pořádání kulturních akcí, uměleckých dílen a workshopů. Projekt, jehož součástí je i revitalizace části zámeckého parku a pořízení potřebného vybavení, kraj plánuje financovat z další výzvy Národního plánu obnovy, kterou Ministerstvo kultury připravuje. Výše nákladů je odhadována na 180 milionů korun. Na svém červnovém jednání už krajští zastupitelé schválili přípravu výběrového řízení na stavební práce, účinnost smlouvy s vybraným uchazečem pak bude navázána na poskytnutí podpory z Národního plánu obnovy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000037763/zamek-nova-horka-ve-studence-bude-mit-parkoviste-i-navstevnicke-centrum