Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum

Studénka |  | Kam vyrazit

Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Nahlásit chybu


K tématu

Turistická sezona je tu, Vagonářské muzeum ji vítá novinkami

26. března 2024 14:20 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Vagonářské muzeum zahájilo novou turistickou sezonu, kterou obohatilo o několik novinek. Ty se nacházejí jak v hlavní železniční expozici, tak v edukační místnosti.

Na dobu šlechtických majitelů zámku odkáží i další restaurované stěny

5. ledna 2024 15:34 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.

Legionářská expozice je vyklizena, do zámku ve Studénce se vrací restaurátoři

3. ledna 2024 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.


Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima

Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Vánoční jarmark nabídne v Karviné program do 23. prosince

S rozsvícením stromu byl oficiálně zahájen i vánoční jarmark. Na náměstí najdete stánky plné tradičních i moderních pochoutek, dárků a vánočních dekorací. Městský dům kultury pro vás také připravil bohatý program.

Rozsvícení vánočního stromu ve Studénce umocnila dronová show

K nejoblíbenějším tradicím zahájení adventu patří ve Studénce rozsvícení vánočního stromu. Místní si tento slavnostní okamžik užili v neděli 1. prosince. Ještě jako oslava výročí vzniku města jej provázela i dronová show.

Olympiáda dětí a mládeže představila hvězdy, poháry a medaile

Už jen sedm týdnů nás dělí od slavnostního zahájení Olympiády dětí a mládeže. Její zimní verzi hostí na konci ledna MS kraj, soutěžit bude více než 1200 mladých sportovců z celé republiky.

Karviná zahájila adventní čas rozsvícením vánočního stromu

První adventní neděle patřila v Karviné slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Doprovodný program, sváteční dobroty a přítomnost andělů vykouzlily tu pravou vánoční atmosféru.

Strážníci vzdělávají ostravské seniory. Akademii si důchodci velmi pochvalují

Ostravští strážníci věnují velkou část své práce prevenci. Zaměřují se hlavně na nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou děti nebo senioři. Velkou oblibu si během krátké doby získal vzdělávací program SeniorOVA akademie, zaměřený na bezpečnost.

Na rozsvícení vánočního stromu a ohňostroj se přišly v Havířově podívat tisíce lidí

Na náměstí Republiky v Havířově se uskutečnilo slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které zahájilo adventní období ve městě. Tento každoroční moment přitáhl tisíce návštěvníků, kteří si užili kouzelnou atmosféru, doprovázenou vánočními stánky, hudbou a ohňostrojem.

Začala demolice lávky přes Jičínku, byla rezavá a v havarijním stavu

V Novém Jičíně probíhá demolice lávky přes Jičínku u ulice Novosady. Její zbourání bylo nutné, byla v havarijním stavu. Nový mostek tu vybraná firma postaví do půl roku.

Čapkárna bude mít nerezový vnitřní bazén. Rekonstrukce se ale dotkne i pláště budovy

V centru Ostravy je v plném proudu rekonstrukce oblíbeného sportovního a relaxačního zařízení Vodní svět SAREZA, mezi lidmi známého jako Čapkárna. Práce se zaměřily na vnitřní část areálu a hlavně bude vybudována zcela nová bazénová vana.

Masarykovo náměstí ozdobila jedle ze Svinova. Kelímky od punče pomáhají potřebným

Víkend byl na mnoha místech ve znamení rozsvěcování vánočních stromů. I když Ostravské vánoce odstartovaly adventními trhy už před týdnem, slavnostní zahájení je samozřejmě spojeno s rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jednou z novinek jsou tzv. DobroKoše, díky kterým můžete kelímkem od punče přispět na charitu.

Sociální služby bez desítek dobrovolníků si nelze představit

Dobrovolníky lze v Novém Jičíně najít na mnoha místech, jejich přítomnost pomáhá a obohacuje život mnoha lidem. Poděkování za ochotu věnovat svůj čas si vyslechli během setkání v kině Květen.

Na 150 pařezů po dvou kalamitách odstraní nová fréza

Oddělení technických služeb, které letos rozhodnutím zastupitelstva město zřídilo, získává stále reálnější obrysy. A to i díky postupným investicím do vybavení. Teď na podzim je to třeba nová fréza na pařezy.

Nový Jičín poděkoval dobrovolníkům, bez nich by to nešlo

Dobrovolníky lze v Novém Jičíně najít na mnoha místech, jejich přítomnost pomáhá a obohacuje život mnoha lidem. Poděkování za ochotu věnovat svůj čas si vyslechli během setkání v kině Květen.

Technické služby mají na úklid dvě nová auta, nahradila dvacet let staré vozy

30. listopadu 2024 11:32 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Technické služby města pořídily nové úklidové stroje za 14 milionů korun. Ty nahradily poruchové vozy staré i více než dvacet let. Poslouží už i teď v zimní údržbě chodníků a komunikací.

BEZ KOMENTÁŘE: Lampionové průvody ve Studénce

30. listopadu 2024 11:06 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

Studénecké děti si letos mohly užít lampionové průvody hned dva. O několik dní dříve, než rodinné centrum, jej poprvé pořádali také dobrovolní hasiči.

Kulturní středisko představilo nový vizuální styl, chce být pro lidi přehlednější

29. listopadu 2024 16:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Městské kulturní středisko vstoupilo do nové éry vizuální identity. Představilo jednotný grafický styl, který je prvním krokem celkové moderní komunikace. Změna zahrnuje knihovnu, kino, výstavní síň a klub Galerka.

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum
Vydáno 25. září 2024 16:30, Studénka, Andrea Holeszová
Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000045092/v-zamku-studenka-se-ukryva-vagonarske-muzeum