Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • OBRAZ CÍSAŘOVNY SISSI SE PŘESTĚHOVAL DO KUNÍNA, PŘESUN STŘEŽILI POLICISTÉ
  • HAVÍŘOV OCENIL OSOBNOSTI, CENU MĚSTA ZÍSKALA IN MEMORIAM JANA FEBEROVÁ
  • V BUKOVCI MÍSTNÍ HASIČI UDRŽUJÍ TRADICI RUČNÍHO STAVĚNÍ MÁJKY
  • HISTORICKÁ KAŠNA V KARVINÉ SLAVÍ 125 LET, MĚSTO JI NECHÁVÁ OPRAVIT
  • AKTIVITA KLÍŠŤAT JE NA VRCHOLU, LÉKAŘI DOPORUČUJÍ OČKOVÁNÍ
  • STÁTNÍ ZÁMEK JANOVICE U RÝMAŘOVA OTEVŘE 30. 5. NOVOU PROHLÍDKOVOU TRASU
  • MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE STAVÍ NOVÝ RONDEL, ŘIDIČE ČEKAJÍ OBJÍŽĎKY
  • OPAVA ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ ZÓNY PRO REZIDENTY, OSTATNÍ JE VYUŽIJÍ JEN DOPOLEDNE
  • O SAUNY VE ŠKOLKÁCH JE VE SLEZSKÉ OSTRAVĚ VELKÝ ZÁJEM. DĚTI SI JE OBLÍBILY
  • V PORUBĚ SE MĚNÍ DRUHY PTÁKŮ. KVĚTEN JE IDEÁLNÍM OBDOBÍM PRO JEJICH POZOROVÁNÍ
  • KINO CENTRUM V KARVINÉ MÁ NOVÝ LASEROVÝ PROJEKTOR A K NĚMU SPECIÁLNÍ PLÁTNO

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum

Studénka |  | Kam vyrazit

Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

      Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

      Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

      Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

      Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

      Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

      Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

      Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
      anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

      Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

      Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Muzeum plní nové železniční modely, třeba i vagon na slivovici

      30. května 2024 12:55 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

      Vagonářské muzeum návštěvníky láká na novinky, které se v expozicích objevují průběžně. Téměř každý měsíc tu něčím překvapí. V květnu je to například nová kolekce papírových a plastových modelů, nebo model kotlového vagonu na slivovici.

      Hledačka zavede hráče za zámeckým pokladem, a také na zajímavá místa Studénky

      12. července 2024 12:01 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

      Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.

      Léto ve Studénce zpestří hledací hra o zámecký poklad

      11. července 2024 13:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

      Organizace Sport a kultura ve Studénce připravila na letošní léto novinku - hru o zámecký poklad. Zahrát si ji může každý, potřeba je jen chytrý mobilní telefon a chuť projít se po zajímavých místech města.


      Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

      Dnes 15:59, vydáno dnes 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti v Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      80 let od osvobození Ostravy letos ve městě připomnělo mnoho akcí

      Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války a jen v Ostravě to zahrnovalo řadu akcí, pietních aktů i bojových ukázek. V rámci obvodu Ostrava-Jih byl 30. dubna odhalen nový pomník u památeční lípy a vrcholem akcí byla sobotní bojová ukázka u Polanecké spojky v Zábřehu.

      O sauny ve školkách je ve Slezské Ostravě velký zájem. Děti si je oblíbily

      Infrasauny se v poslední době stávají v naší zemi trendem v péči o zdraví dětí a například Slezská Ostrava chce, aby předškoláci měli tuto možnost ve všech mateřských školkách, o které se stará. Děti si saunování velmi oblíbily.

      Do Karviné se vrací NHL Global Fan Tour pro všechny hokejové fanoušky a nadšence

      NHL v Karviné po několika letech pořádá úspěšnou akci NHL Global Fan Tour, která měla v předešlých letech pozitivní odezvu veřejnosti i hokejových nadšenců.

      Obraz Sissi se přestěhoval do Kunína, přesun střežili policisté

      Ozdobou zámku Kunín na Novojičínsku bude císařovna Sissi, respektive její obraz, který tu zapůjčilo Slezské zemské muzeum v Opavě. Převoz její jedinečné malby ve svatebních šatech doprovázela bezpečnostní opatření.

      Skauti z Frýdlantska změřili síly ve Svojsíkově závodě, bojovali o postup do krajského kola

      Skautské družiny z Frýdlantska se utkaly ve Svojsíkově závodě. Dvoudenní soutěž zaměřená na týmovou spolupráci, praktické dovednosti i samostatnost nabídla pestrý program, během kterého si účastníci vyzkoušeli například první pomoc, přežití v přírodě nebo řešení krizových situací.

      Posun v přípravách vysokorychlostní tratě v Moravskoslezském kraji

      Přípravy na výstavbu vysokorychlostní trati v Moravskoslezském kraji se opět posunuly o další krok vpřed. Dokončuje se klíčová dokumentace a v terénu se brzy rozběhnou první práce.

      Hlučíňané, kteří doufali v koupi hornických bytů, mají smůlu, jako balík je koupilo město

      5. května 2025 20:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Lidé, kteří obývají nájemní byty společnosti Heimstaden na sídlišti OKD v Hlučíně měli malou naději, že by si je mohli zprivatizovat do osobního vlastnictví. Z toho sešlo, protože v pondělí domy koupilo město, které je bude lidem dále pronajímat. Naopak ale mohou být nájemníci rádi, že jejich domy neskoupili realitní spekulanti.

      V Bukovci místní hasiči udržují tradici ručního stavění májky

      Poslední dubnový den patří tradičně pálení čarodějnic a také stavění májí. Jen málokde však vysoké máje stavějí ručně, tedy bez pomoci tažné techniky. Pěkně ručně stavějí májku v Bukovci na Jablunkovsku.

      Pieta u památníku připomněla výročí osvobození Nového Jičína

      Vzpomínková akce k 80. výročí konce druhé světové války se 6. května, který je i datem osvobození Nového Jičína, konala u Památníku obětem válek na hřbitově. Zazněla tu slova úcty, ale i varování před dalšími konflikty.

      Strážníci Studénky se mohou spoléhat na nové zbraně i na pomocníka v terénu

      Studénka průběžně investuje do obnovení vybavení své městské policie. Naposledy teď nakoupila strážníkům nové zbraně. Finance směřovaly i do pořízení takzvané mobilní kanceláře.

      Osvobození Studénky připomněl pietní akt s výstavou škol

      Hlavní oslava osmdesáti let osvobození Studénky se uskutečnila u pomníku obětem 2. světové války v zámeckém areálu. Součástí byla vernisáž tématické výstavy žáků všech zdejších základních škol.

      Stavbě pumptracku v Novém Jičíně šly z cesty dva sklady

      Proběhla demolice skladových objektů v prostoru bývalého horního vlakové nádraží v Novém Jičíně. Na jejich místě vznikne pumptrack. Tyto stavební kroky jsou součástí projektu revitalizace celého areálu.

      Výtluky a praskliny z městských silnic postupně mizí, v plánu jsou i větší opravy

      5. května 2025 14:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

      Po zimních měsících, kdy jsou vozovky vystaveny náročnějším podmínkám, nastává na jaře období oprav silnic. I když letošní zima byla mírná, technické služby už likvidovaly výtluky na více než dvacítce ulic.

      Zimní stadion bez ledu obsadil jubilejní ročník Tance Fokus

      Konal se desátý ročník přehlídky tanečních skupin Tanec Fokus. Své choreografie předvedly na ploše zimního stadionu stovky dětí a dospělých.

      V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum
      Vydáno 25. září 2024 16:30, Studénka, Andrea Holeszová
      Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

      Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

      Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

      Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

      Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

      Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

      Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

      Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
      anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

      Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

      Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

      Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000045092/v-zamku-studenka-se-ukryva-vagonarske-muzeum