Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Müllerova domu odkrývá minulost

  • Opava,

Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě je doslova žní pro památkáře i archeology. Objevili tady nespočet zajímavostí, které pomáhají odkrývat minulost města. Tento dům je vůbec jedinou a nejstarší připomínkou opavského hradu, který jen kousek od něj stával.

Nikdo jej neviděl, ale všichni o něm vědí – to je fenomén opavského hradu, který byl postaven ve 14. stolení a později přestavěn na zámek. V 19. stol. byl zbořen. Mnoho historických odkazů na sídlo opavských knížat se ale nedochovalo. Až rekonstrukce Müllerova domu přinesla o existenci hradu přímý důkaz.

Soňa Králová, archeolog, Slezské zemské muzeum:

„Našli jsme tam středověkou hradbu, která obklopovala město Opavu. Pochází ze středověku a je to hradba, na které byl následně postaven Mülerův dům.“

Starý dům, který stál kdysi v areálu hradu a plnil funkci kuchyně, je doslova prošpikovaný zajímavými nálezy, které si vzali do péče archeologové,aby je očistili a zaevidovali.

Soňa Králová, archeolog, Slezské zemské muzeum:

“Našli jsme tam množství keramických artefaktů a kostí, které poukazují, že tam ve středověku skutečně byla kuchyň.“

Rekonstrukce začala sice už na konci minulého roku, ovšem stavba neustále odkrývá další a další zajímavosti.

Petra Kaniová, Národní památkový ústav Ostrava:

„Překvapil nás rozsah zachování těch jednotlivých kontsrukcí. Takže máme všude zachované barokní stropy, trámové zákopové je fantastická záležitost.

Tím ale nadšení památkářů nekončí: jedlový krov drží střechu domu téměř 300 let a patří k nejstarším dochovaným v Opavě. Jeho trámy zůstanou po rekonstrukci odkryté tak, aby si je návštěvníci mohli prohlédnout.

Müllerův dům byl dříve také sídlem správce zámku, sloužil také jako sýpka či bytný dům. Jméno získal po jednom ze svých majiletů – právníku Müllerovi, který zde bydlel.

„Rekonstrukce Müllerova domu bude hotová v r. 2017. Poté tady vznikne edukační centrum a zázemí pro Slezské zemské muzeum.“

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBOHEMIA MARTEN CORPORATION a.s. - Lidl Kravaře
Kravaře
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Lidl Kravaře
Kravaře
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry