Projekt Emise postupuje z Opavy dál do republiky

  • 24. května 2016,
  • 12:04,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Projekt Emise, u jehož zrodu stáli před třemi lety studenti opavského Slezského gymnázia, míří do ostatních regionů načí republiky. V rámci něj usilují studenti a žáci o zlepšení ovzduší. Sami vyrážejí do ulic a upozurňují třeba na špatné zatápění.

Reklama

Skupinky studentů vyrážejí v zimních měsících pravidelně do ulic, aby dohlíželi nad tím, zda Opavané správně topí a neznečišťují tak ovzduší. S sebou mají letáčky o kotlíkových dotacích a brožurky jak správně zatápět. Také díky nim se nejspíš snížil počet lidí, kteří bezohledně spalují všechno možné a ohrožují sousedy jedovatým kouřem.

Filip Novák, koordinátor projektu Emise:

“Hlavně po těch výstavách, které probíhaly tady v obchodním centru. Lidé, když tam uvidí svůj dům, tak se nad tím i zamyslí.“

Kromě pochůzek však také emisaři šíří osvětu mezi mládeží z jiných škol. Vysvětlují principy dokonalého spalování a rozebírají, které chemické látky mohou negativně ovlivnit zdraví.Projekt už má podporu hejtmana, ministerstva školství či životního prostředí. A teď zamíří také do ostatních škol v republice.

Kamila Tkáčová, garantka projektu Emise:

„Státní fond životního prostředí včetně MŽP ČR umožnil, aby získaný grand získaný na projekt emise byl rozdělen mezi školy zabývající se životním prostředím.”

Školy tak mohou získat balíčky v hodnotě několika tisíc korun – díky ním mohou žáci provádět nejrůznější fyzikální a chemické pokusy. Ke spolupráci už se přihásila škola ze Zlína a třeba také město Ústí nad Labem.

Slezské gymnázium nyní spolupracuje s osmi opavskými školami. V rámci Moravskoslezského kraje jich jsou asi dvě desítky. Většinou základní školy. Mezi nimi je od počátku také ZŠ Boženy Němcové v Opavě.

Lenka Bahenská, spolupracující škola ZŠ B. Němcové, Opava:

„Děti vlastně získají informace jiným způsobem než v lavici.Velmi je to baví. Zaujalo je to tak, že už dělají sami prezentace.“

Možná také díky osvětě studentů patří Opava po Ostravě k městům, kde se podařilo uskutečnit nejvíce výměn v rámci kotlíkových dotací v našem kraji. Vloni jich bylo 204.
Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 21.05. 14:29
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.05. 14:29
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.05. 14:29
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

MSA, a.s.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

AZPEK, s.r.o.
Opava
od 16 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu