Skupinky studentů vyrážejí v zimních měsících pravidelně do ulic, aby dohlíželi nad tím, zda Opavané správně topí a neznečišťují tak ovzduší. S sebou mají letáčky o kotlíkových dotacích a brožurky jak správně zatápět. Také díky nim se nejspíš snížil počet lidí, kteří bezohledně spalují všechno možné a ohrožují sousedy jedovatým kouřem.
Filip Novák, koordinátor projektu Emise:
“Hlavně po těch výstavách, které probíhaly tady v obchodním centru. Lidé, když tam uvidí svůj dům, tak se nad tím i zamyslí.“
Kromě pochůzek však také emisaři šíří osvětu mezi mládeží z jiných škol. Vysvětlují principy dokonalého spalování a rozebírají, které chemické látky mohou negativně ovlivnit zdraví.Projekt už má podporu hejtmana, ministerstva školství či životního prostředí. A teď zamíří také do ostatních škol v republice.
Kamila Tkáčová, garantka projektu Emise:
„Státní fond životního prostředí včetně MŽP ČR umožnil, aby získaný grand získaný na projekt emise byl rozdělen mezi školy zabývající se životním prostředím.”
Školy tak mohou získat balíčky v hodnotě několika tisíc korun – díky ním mohou žáci provádět nejrůznější fyzikální a chemické pokusy. Ke spolupráci už se přihásila škola ze Zlína a třeba také město Ústí nad Labem.
Slezské gymnázium nyní spolupracuje s osmi opavskými školami. V rámci Moravskoslezského kraje jich jsou asi dvě desítky. Většinou základní školy. Mezi nimi je od počátku také ZŠ Boženy Němcové v Opavě.
Lenka Bahenská, spolupracující škola ZŠ B. Němcové, Opava:
„Děti vlastně získají informace jiným způsobem než v lavici.Velmi je to baví. Zaujalo je to tak, že už dělají sami prezentace.“
Možná také díky osvětě studentů patří Opava po Ostravě k městům, kde se podařilo uskutečnit nejvíce výměn v rámci kotlíkových dotací v našem kraji. Vloni jich bylo 204.