Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti budou ve škole pěstovat jahody

  • Opava,

Jahody - nejoblíbenější ovoce u dětí. Teď si je budou moci vypěstovat sami v květináči. Školáci si tak mohou vyzkoušet, jaké to je, starat se o rostlinku, která se jim za jejich snažení pak odmění sladkými plody. Sazeničky jahod putovaly do škol v celé republice z opavského školního statku.

O 40 000 sazeniček jahod se nejprve starali studenti opavské střední zemědělské školy. Ve sklenících je začali pěstovat už v prosinci tak, aby na jaře byly připraveny na cestu k dětem. V rámci projektu Ovoce a zelenina do škol teď školáci nedostanou jako obvykle natrhané plody, ale sami si je mohou vypěstovat.

„To, že dostane rostlinku, která je malinká a za jeho péče poroste, začne kvést a plodit. To je ten nejkrásnější dárek pro to dítě. Sladká odměna za jeho starostlivou péči.” vysvětlila záměr koordinátorka projektu Petra Kubínková z Happy Snack.

Kořenáče s jahodami putovaly do škol v nejrůznějších koutech republiky. Děti ke každé sazeničce dostaly návod, jak se o ni starat.Také knížku, kam mohou zapisovat své pěstební úspěchy a občanský průkaz – sem si mohou zase poznačit jméno své rostlinky.

Děti se rozhodly, že si je nechají zatím ve škole. Budou se o ně starat, pozorovat, jak rostou, zapisovat si to všechno.“ říká Bohuslava Kvarčáková, učitelka 2.A, ZŠ Englišova, Opava

Zahradník Jan Weiss přidal také pár rad, jak se o rostlinky starat: „V první řadě bych ji určitě přesadil do většího květináče. To je základ, aby ta jahoda měla dostatek živin a mohla plodit.Ten malý květináček je jen na transport a dopěstování, ale na to následné pěstování je dobré ji přesadit do většího květináče.“

Z prvních červených plodů by se děti mohly radovat ještě před koncem školního roku. Pokud se budou děti o jahůdku dobře starat, vydrží jim rostlinka plodit až pět let.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy