Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Müllerův dům ukrývá archeologické zajímavosti

  • Opava,

Dva roky neúnavně pracují archeologové na výzkumu v místě, kde stojí v Opavě Müllerův dům, který dělníci rekonstruují. Během dvou let zde našli stovky zajímavých nálezů. Některé z nich jsou už k vidění v expozici Slezského zemského muzea. Jeden z prvních nálezů - hradební a parkánová zeď zůstane odkrytá jako součást nové dostavby domu.

Když se archeologové pustili v souvislosti s rekonstrukcí Müllerova domu do průzkumu, tušili, že budou úspěšní a nemýlili se. Stavba totiž leží jen pár metrů od místa, kde tál kdysi opavský hrad, později zámek. Zbořen byl sice před dvěma stoletími, ovšem z dob jeho slávy tady archeologové odkryli část hradební a parkánové zdi. Ty zůstanou součástí nového projektu přestavby domu. Drobné archeologické nálezy počítají na stovky.

„Je to 300 banánovek napěchovaných keramikou, kostmi, skleněnými i železnými předměty. Nacházejí se tady mince od 13. stol. po současnost.“ raduje se archeolog Jiří Juchelka.

Archeologické práce se tady protáhly skoro na dva roky. Projekt, v rámci kterého zde má vyrůst zázemí a výstavní prostory nedalekého Slezského zemského muzea, tak bude mít zpoždění. Ovšem milovníci historie se už mohou mnohými nálezy pokochat. Některé z nich jsou už nyní vystaveny v expozici Slezského zemského muzea.

„Kostky jsme našli u parkánové zdi v zásypu středověkých vrstev. Tento koníček - to je  dětská hračka z období středověku.“ popisuje archeoložka Soňa Králová.

Protože v těchto místech stávala v době středověku zřejmě hradní kuchyně, je toto místo bohaté na nejrůznější úlomky nádobí, zbytky jídla či zvířecích kostí. Našly se zde také kusy kamnových kachlí. Ty ale nejpíš patřily k interiéru nedalekého zámku.

„Například s motivy erbů Vladislava Jagelonského, figurálními motivy, náboženskými motivy, s různými figurálními, heraldickými motivy.“ rekapituluje Králová.

Nyní čeká archeology zdlouhavý proces čištění a dokumentace všech nalezených předmětů. Pak představí některé zajímavé nálezy, které dokumentují historii Opavy veřejnosti. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy