Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENVOFÓRUM: Chceme čistější ovzduší!

  • Opava,

Podruhé se v Opavě setkali žáci a studenti zapojeni do Projektu Emise, kteří se sem sjeli z celé republiky. V rámci něj usilují o čistější ovzduší. Pořádají osvětové kampaně a snaží se lidi přesvědčit, aby se chovali ekologicky.

Projekt Emise vymysleli studenti Slezského gymnázia, kteří chtěli účinně bojovat proti špatnému ovzduší v Moravskoslezském kraji, které významně ovlivňuje spalování. Vytvořili propagační materiály a obcházeli domácnosti, aby je upozornili na špatné zatápění.

Zatímco před čtyřmi lety v tom byli sami, dnes mají podporu středních i základních škol napříč celou republikou. Jejich emisaři se sešli na konferaci Envofórum.

„ 33 škol se sejde a řekne, jak oni pojali projekt Emise. My, jako zakládající škola máme nějaké aktivity. A libovůle škol byla, že si mohli aktivity převzít a také vymyslet nějaké nové.“ popisuje akci koordinátorka Projektu Emise Kamila Tkáčová.

Učitelé ve školách se snaží také ve výuce popularizovat informace o tom, jaký vliv na čistotu ovzduší mají nejrůznější látky, které vznikají spalováním.Učitelka chemie Alexandra Hoňková to se svými studenty na Envofóru přímo převedla.

„Já učím takovým způsobem, jak jste před chvíli viděli.Tz. pro mne je důležité, aby ty pokusy zažili všemi smysly.“ usmívá se.

Projekt Emise podporuje ministerstvo životního prostředí i ministerstvo školství. Jeho propagátoři přispěli také k novele Zákona o ovzduší, která platí od letošního roku a dovoluje úředníkům kontrolovat čím lidé v kotlech zatápí.

Na konferenci Envofórum se sešly dvě stovky mladých emisařů, aby si vyměnili zkušenosti. Součástí bylo také předání ocenění vítězům žákovských badatelských projektů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy