Mráz plní noclehárny pro bezdomovce

  • 7. března 2018,
  • 9:43,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Tuhý mráz posledních dnů plní noclehárny pro bezdomovce. Armáda spásy v Opavě, která provozuje noclehárnu, kvůli tomu prodloužila dobu, po kterou mohou zůstat její klienti v teple.

Reklama

„Když je teplo, tak jsem venku, procházím se, o půl sedmé přijdu na noclehárnu, vyspím se a ráno zase,” shrnuje svůj den Jindřich Matýsek, který je na ulici tři roky. Takto se snaží přečkat teploty, které v posledních dnech sestupovaly až k minus 15 stupňům Celsia. Právě kvůli tomu noclehárna pro muže Armády Spásy v Opavě nyní rozšířila otevírací hodiny: zájemci o přespání sem mohou přijít o hodinu a půl dříve, než obvykle.

K přespání tady mohou zájemci využít 18 postelí. Ty jsou teď každou noc obsazené. Na koho se nedostane, může zůstat na tzv. volné židli v jídelně. Mrazy ženou do tepla bezdomovce během posledních dvou studených týdnů více než dřív.

„Od té doby máme naplněnou kapacitu noclehárny. Stabilně chodí kolem 5 -10 lidí na volnou židli. Denní centrum je také plné. Blížíme se ke kapacitě 30 lidí,” rekapituluje Kateřina Pavelková z opavské Armády spásy.

Od konce loňského roku mohou pomoci s financováním noclehu dobrovolní dárci zakoupením tzv. Nocleženky - stokorunou může přispět na přespání jedné osoby v teple. Od ledna jich tady rozdali na 500.

Lidé, kteří zůstávají v mrazivém počasí dlouhodobě venku, riskují podchlazení. Záchranáři už řešili několik takových případů.

„Jednalo se především o lidi, kteří byli delší dobu na ulici vystaveni mrazivému počasí. Z velké části byli pod vlivem alkoholu a jednalo se také o lidi bez domova,” říká Lukáš Humpl, mluvčí Záchranné zdravotnické služby MSK.

Sociální pracovníci Armády spásy se vydávají během zimy za bezdomovci také do terénu. Přinášejí jim teplý čaj a polévku.
O Ptáku Ohniváku a Lišce Ryšce. Hudební pohádka

Zítra 19:00 - 15.12. 8:02
Opava, Slezské divadlo, Opava

Silvestrovské oslavy ​ve Slezském divadle Opava

31.12. 21:00 - 15.12. 8:02
Opava, Slezské divadlo, Opava

TISKÁRNA GRAFICO s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu