Mráz plní noclehárny pro bezdomovce

  • 7. března 2018,
  • 9:43,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Tuhý mráz posledních dnů plní noclehárny pro bezdomovce. Armáda spásy v Opavě, která provozuje noclehárnu, kvůli tomu prodloužila dobu, po kterou mohou zůstat její klienti v teple.

Reklama

„Když je teplo, tak jsem venku, procházím se, o půl sedmé přijdu na noclehárnu, vyspím se a ráno zase,” shrnuje svůj den Jindřich Matýsek, který je na ulici tři roky. Takto se snaží přečkat teploty, které v posledních dnech sestupovaly až k minus 15 stupňům Celsia. Právě kvůli tomu noclehárna pro muže Armády Spásy v Opavě nyní rozšířila otevírací hodiny: zájemci o přespání sem mohou přijít o hodinu a půl dříve, než obvykle.

K přespání tady mohou zájemci využít 18 postelí. Ty jsou teď každou noc obsazené. Na koho se nedostane, může zůstat na tzv. volné židli v jídelně. Mrazy ženou do tepla bezdomovce během posledních dvou studených týdnů více než dřív.

„Od té doby máme naplněnou kapacitu noclehárny. Stabilně chodí kolem 5 -10 lidí na volnou židli. Denní centrum je také plné. Blížíme se ke kapacitě 30 lidí,” rekapituluje Kateřina Pavelková z opavské Armády spásy.

Od konce loňského roku mohou pomoci s financováním noclehu dobrovolní dárci zakoupením tzv. Nocleženky - stokorunou může přispět na přespání jedné osoby v teple. Od ledna jich tady rozdali na 500.

Lidé, kteří zůstávají v mrazivém počasí dlouhodobě venku, riskují podchlazení. Záchranáři už řešili několik takových případů.

„Jednalo se především o lidi, kteří byli delší dobu na ulici vystaveni mrazivému počasí. Z velké části byli pod vlivem alkoholu a jednalo se také o lidi bez domova,” říká Lukáš Humpl, mluvčí Záchranné zdravotnické služby MSK.

Sociální pracovníci Armády spásy se vydávají během zimy za bezdomovci také do terénu. Přinášejí jim teplý čaj a polévku.
Trail–O bezbariérový závod v Hrabyni

22.09. 8:00 - 20.09. 12:44
Opava, Rehabilitační ústav Hrabyně

Pravý prvorepublikový večer

22.09. 17:00 - 20.09. 12:44
Opava, Zámek Šilheřovice

Baloušek, s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 95 Kč

Detail

Domov Vítkov, příspěvková organizace
Opava
od 18 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu