​Děti soutěžily v luštění sudoku

  • 9. května 2018,
  • 21:47,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Už po páté se sešli milovníci logické hry sudoku na Základní škole na Riegrově ulici, aby se utkali v oblastním turnaji. O postup do republikového finále bojovalo 19 tříčlenných družstev. Po klasických tabulkách, které známe z novin a časopisů, přišly na řadu mnohem důmyslnější doplňovačky.

Reklama

Tohle všechno jsou milovníci logické hry, kterou vymyslel americký architekt Howard Garns v r. 1979 a pod názvem sudoku ji dnes zná celý svět.Pokud si myslíte, že tito borci se spokojí s číselnými doplňovačkami, které znáte z novin a časopisů, mýlíte se. Ty uvidí pouze v úvodním, rozehřívacím kole turnaje.

"V těch dalších kolech řeší tabulky týmové, což je 5 propojených tabulek, které mají společná právidla, Nebo v posledním kole budou děti skládat skládačku, což je vlastně rozstříhané sudoku, které budou muset nejdříve složit a potom teprve vyplňovat čísla,“ popisuje Helena Novotná, z Hráčské asociace logických her a sudoku, která zadání připravila.

Na první úkol mají soutěžící hodinu, v dalších kolech se časový limit snižuje na 40 a 30 minut. Pokud se někomu podaří doplnit sudoku ještě před koncem limitu, může získat body navíc.Ovšem špatná řešení body zase ubírají. A tak je dobré si řešení pořádně promyslet.

Do letošního pátého ročníku turnaje se přihlásilo 19 družstev žáků základních škol z Opavska. Přestože vyplnění tabulky s 81 políčky se zdá být jednoduché, každý tým před soutěží pečlivě trénoval.

„Počet týmů roste.A roste hlavně připravenost týmů. Každý už ví, do čeho jde. A tak učitelé své svěřence na turnaj cíleně připravují,"  chválí úroveň soutěžících organizátorka akce Libuše Kovářová z pořádající ZŠ Riegerova.

Nejlépe turnaj zvládlo družstvo z nižšího stupně Mendelova gymnázia. Ještě spolu s druhými žáky z pořádající Základní školy Riegrova si tak vybojovali postup na mistrovství republiky do Brna. A pokud ještě potrénují, mohou pomýšlet také na účast na mistrovství světa, které se uskuteční na podzim, tentokrát České republice.
Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 21.05. 16:42
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.05. 16:42
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.05. 16:42
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

MSA, a.s.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

AZPEK, s.r.o.
Opava
od 16 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu