Reklama

​Děti soutěžily v luštění sudoku

  • 9. května 2018,
  • 21:47,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Už po páté se sešli milovníci logické hry sudoku na Základní škole na Riegrově ulici, aby se utkali v oblastním turnaji. O postup do republikového finále bojovalo 19 tříčlenných družstev. Po klasických tabulkách, které známe z novin a časopisů, přišly na řadu mnohem důmyslnější doplňovačky.

Reklama

Tohle všechno jsou milovníci logické hry, kterou vymyslel americký architekt Howard Garns v r. 1979 a pod názvem sudoku ji dnes zná celý svět.Pokud si myslíte, že tito borci se spokojí s číselnými doplňovačkami, které znáte z novin a časopisů, mýlíte se. Ty uvidí pouze v úvodním, rozehřívacím kole turnaje.

"V těch dalších kolech řeší tabulky týmové, což je 5 propojených tabulek, které mají společná právidla, Nebo v posledním kole budou děti skládat skládačku, což je vlastně rozstříhané sudoku, které budou muset nejdříve složit a potom teprve vyplňovat čísla,“ popisuje Helena Novotná, z Hráčské asociace logických her a sudoku, která zadání připravila.

Na první úkol mají soutěžící hodinu, v dalších kolech se časový limit snižuje na 40 a 30 minut. Pokud se někomu podaří doplnit sudoku ještě před koncem limitu, může získat body navíc.Ovšem špatná řešení body zase ubírají. A tak je dobré si řešení pořádně promyslet.

Do letošního pátého ročníku turnaje se přihlásilo 19 družstev žáků základních škol z Opavska. Přestože vyplnění tabulky s 81 políčky se zdá být jednoduché, každý tým před soutěží pečlivě trénoval.

„Počet týmů roste.A roste hlavně připravenost týmů. Každý už ví, do čeho jde. A tak učitelé své svěřence na turnaj cíleně připravují,"  chválí úroveň soutěžících organizátorka akce Libuše Kovářová z pořádající ZŠ Riegerova.

Nejlépe turnaj zvládlo družstvo z nižšího stupně Mendelova gymnázia. Ještě spolu s druhými žáky z pořádající Základní školy Riegrova si tak vybojovali postup na mistrovství republiky do Brna. A pokud ještě potrénují, mohou pomýšlet také na účast na mistrovství světa, které se uskuteční na podzim, tentokrát České republice.
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 16.07. 12:09
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 16.07. 12:09
Opava, Kostel sv. Václava, Opava


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu