Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​O značení syntetickou DNA je stále zájem

  • Opava,

Z nepatrné tečky na rámu kola dokáže policie během chvilky zjistit, komu patří. A tedy zda ten, kdo bicykl používá, je skutečně jeho majitel. Právě proto, aby kolo bylo v případě krádeže lépe dohledatelné, si lidé nechávají tento dopravní prostředek označit syntetickou DNA. O značení je stále velký zájem.

Opavská městská poicie začala s forenzním značením jízdních kol před 4 lety. Zpočátku nanášeli značky syntetické DNA jen na bicykly, později přidali také třeba invalidní vozíky nebo další kompenzační pomůcky. Dohromady jich označili už přes 900 a kvůli velkému zájmu strážníci této práci stále pokračují.

„Nám kolo ukradli, tak jsem chtěla využít toho, aby mi ho očipovali. A pokud by se ztratilo a policie  jej našla, tak abychom jej dostali zpět,“ řekl nám jeden ze zájemců o označení svého kola.

Majitel kola musí předložit občanský průkaz a doklad o nabytí kola. Do databáze strážníci zanesou jeho přesný popis i vizuální dokumentaci. Nahlédnout pak do ní mohou policejní složky z celé republiky.

„Kolo si nejprve nafotíme a potom ho na deseti místech označíme barvou. Je to plastová forenzní barva, která má mikrotečky a na nich jsou uvedeny kódy," přiblížila strážnice opavské městské policie Jana Bernhardtová.

Přestože samolepka, která upozorňuje, že kolo je označeno mikrotečkou, může zloděje odradit, strážníci doporučují, aby si i tak dávali majitelé na své bicykly pozor.

„Neznamená to, že to kolo je neodcizitelné, ale je potřeba dodržovat dál všechny bezpečnostní zásady. Mít svá jízdní kola tak, že je mám na dohled a mít je zamčená," upozornila mluvčí MP Opava Petra Wittek Stonišová.

Označit si své kolo zdarma mohou nechat občané s trvalým pobytem v Opavě. Důležité ale je, se ke značení syntetickou DNA objednat na webových stránkách opavské městské policie.

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail