Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé podpořili výstavbu přehrady

  • Opava,

Představitelé 6 měst a obcí podepsali společné memorandum, které vyzývá stát k urychlení výstavby přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Obracejí se také na obec Nové Heřminovy, aby neblokovala stavbu tohoto vodního díla, které by před případnou povodní ochránilo 16 000 lidí žijících podél toku řeky Opavy.

Myšlenku stavby vodního díla Nové Heřminovy odstartovaly ničivé povodně v r. 1997. Po rozsáhlých přípravách to vypadalo, že se začne projekt realizovat v r. 2020. Nicméně nyní vedení Povodí Odry bude muset zahájení stavby oddálit ještě o další tři roky. Obec Nové Heřminovy, kterou má z části zalít voda, totiž  přehradu na svém území nechce.

„Jsme vázáni referendem, které proběhlo před deseti lety a výstavbu přehrady odmítlo,“  říká Ludvík Drobný /nestr./, starosta Nových Heřminov.

Vedení obce se nelíbí ani řešení v podobě tzv. malé přehrady, která zachová 80% obce Nové Heřminovy.

„To kompromisní řešení vzniklo i na základě požadavku Nových Heřminov, které si v r. 2001 – 2 nechaly zpracovat studii, kde oproti velké navrhované přehradě postavili přehradu malou," konstatuje Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry.

I tato varianta by zajistila ochranu 16 000 lidem žijícím na horním toku řeky Opavy před povodněmi. Navíc by mohla přehrada pomoci vylepšovat průtoky vody v řece v době sucha.

„Zájmy obce Nové Heřminovy byly zohledněny, ale ten veřejný zájem obcí pod přehradou převyšuje nad lokálním zájmem obce Nové Heřminovy," říká Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry.

Zástupci obcí Krnov, Zátor, Brantice, Čaková a Brumovice podepsaly společné memorandum, ve kterém požadují urychlení stavby.

"Neumíme jako starostové rozhodnout, jestli to technické řešení je to správné.

V zásadě předpokládáme, že navržené řešení už je teď kompromisní," předeslal Radim Křupala (ČSSD), primátor Opavy. Memorandum  vzali na vědomí také všichni opavští zastupitelé na svém posledním zasedání.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy