Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Venkovní knihovnička na Ptačím vrchu v Opavě

  • Opava,

Knihovničku pod širým nebem najdete nyní v Opavě v Sadech Svobody. Funguje na principu dobrovolného půjčování a vkládání knih,které chtějí jejich majitelé sdílet s ostatními. Ke čtení vás pak během slunečného dne budou zvát lavičky v parku.

Tento dřevěný domek, usazený hned pod oblíbeným Ptačím vrchem v Sadech Svobody v sobě ukrývá stovku knih. Lidé, kteří parkem procházejí, mohou po některé z nich sáhnout a ve stínu stromů si v klidu číst. Vracet ji nemusejí. Příště mohou přinést třeba některou ze svých knih, kterou mají doma a už ji přečetli.

„Je to normální postup v rámci participace lidí a sounáležitosti. Mohou si sednout tady a popovídat si o tom, že si tu knihu přečetli,“  říká náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek (Změna pro Opavu), který přestřihl před novou knihovnou slavnostně pásku.

Místo pro knihovničku vybrali žáci ze ZŠ Nový svět. A vybrali dobře: park nedaleko centra města je frekventovaným místem. Navíc v době letního horka sem lidé často přicházejí kvůli stínu letitých stromů.

"Máme skupina asi 10 dětí, které se rozhodly, že se budou starat o knihovnu. Chtěli bychom si ji nějak vyzdobit. děti tady budou chodit co 14 dní a opečovávat okolí," plánuje Hana Kroupová, zástupkyně ředitele ZŠ Nový svět.

V policích najdete směs nejrůznějších žánrů: romány, poezii, odborné knihy, příručky i cestopisy. Zatímco horní dvě police jsou věnovány knihám pro dospělé, nejspodnější modré okénko patří dětem. Momentálně je tady  jen pár titulů.

„Knížky pro děti nám prozatím chybí. Takže bychom byli rádi, pokud občané mají nějaké dětské knihy, které už nepotřebují, aby je přinesli," žádá Hana Šenková z Magistrátu Opava, která měla realizaci knihovny na starosti.

Materiál na výrobu knihovničky věnovali sponzoři a vyrobili ji žáci ze stavebního učiliště. Zatím je tato knihovna jediná ve městě. V září pak přibudou dvě další: jedna v arboretu ZŠ Boženy Němcové, další pak na zahradě ZŠ v Kylešovicích.

Nahlásit chybu