Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelstvo Opavy vytvoří 10 volebních stran

  • Opava,

Komunální volby v Opavě vyhrálo hnutí ANO. Lidé dali hlasy také sdružením ODS, TOP 09, Soukromníci a nezávislí kandidáti a Piráti & Opavané. Zastupitelské mandáty získalo dohromady 10 volebních stran.

O budoucnosti Opavy rozhodovalo v komunálních volbách asi 18 000 občanů, tedy 38% oprávněných voličů, kteří během pátku a soboty dorazili k volebním urnám. Většina z nich podpořila hnutí ANO, které získalo 22% hlasů, tedy 10 mandátů a mohlo by se ucházet o post primátora.

„Kandidátem na primátora je Tomáš Navrátil, naše dvojka. Nicméně to neznamená, že já nebudu usilovat o místo ve vedení města,“  nechal se slyšet  lídr kandidátky Igor Hendrych.

Partnerem pro volební vyjednávání by se pro hnutí ANO mohlo stát sdružení ODS, TOP 09, Soukromníci a nezávislí kandidáti, které si drží odstup 8% a 4 mandátů.

„Doufáme, že budeme osloveni vítězem voleb, protože ten je na tahu a myslím, že je tu velký potenciál se domluvit,“ předpokládá  Marek Veselý (ODS), lídr kandidátky ODS, TOP 09, Soukromníci a nezávislí kandidáti.

Vítěznou trojku uzavírá sdružení Piráti & Opavané, kteří počet svých mandátů ve srovnání s minulými volbami víc jak zdvojnásobili.

„ Jsme spokojeni, pět je prostě více než 2,“ usmívá se jednička kandidátky Hana Brňáková (Česká pirátská strana) .

Všechny zmíněné strany pracovaly v opozici a dokonce ve stejném zastupitelském klubu. Je tedy velký předpoklad, že se v povolebních vyjednáváních shodnou. Nicméně dohromady by měly jen těsnou většinu. Oslovit budou chtít nejspíš nejspíš ještě některou z dalších volebních stran – do zastupitelstva se jich dostalo celkem 10.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy