Reklama

Výstava Lovci mamutů ve Slezsku

  • 10. října 2018,
  • 16:18,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Unikátní soubor archeologických nálezů je nyní k vidění ve Slezském zemském muzeu. Tyto předměty dokreslují, jak asi mohl vypadat život člověka v době ledové. Výstavu doplňují také obrazy malíře Zdeňka Buriana, který proslul svými výtvarnými rekonstrukcemi období pravěku.

Reklama

Lovci mamutů ve Slezsku – to je název výstavy, která dokresluje, jak bohatý tady byl život v období paleolitu. Najdete zde všechny důležité archeologické památky, které Slezské zemské muzeum ve svých sbírkách má. Za pozornost stojí toto šídlo zhotovené z kosti určené k sešívání kůže. Zajímavé jsou také zbytky mamutích zubů – stoliček. Nechybí ani  kopie známé  Petřkovické Venuše nebo unikátní meteority, objevené v prostoru Kylešovského kopce v Opavě.

"Paleolitický člověk byl kolem r. 18 000 př.n. l. zřejmě svědkem pádu těchto meteoritů a vydal se na místo, kde dopadly. Pak si je přinesl  do své osady a zkoušel se z nich něco vyrábět – ovšem neúspěšně."  popisuje okolnosti nálezu devíti železných meteoritů  Jiří Juchelka, kurátor Slezského zemského  muzea.


Život v době ledové dokreslují také obrazy slavného malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Ztvárnil na nich zvířata z období paleolitu tak, jak si je představoval.


„To jsou originální obrazy Zdeňka Buriana, které si Slezské zemské muzeum u něj objednalo na začátku 50. let 20. století,“  říká mluvčí muzea David Váhala.

Burianovy obrazy doplní výstavu archeologických nálezů jen do 25. října. Samotná výstava Lovci mamutů ve Slezsku pak zůstane otevřená ještě o měsíc déle. Navíc, v sobotu 20. října Mezinárodní den archeologie připomene tento zajímavý vědní obor veřejnosti. A vystavena bude ještě další zajímavost.

 "Ukážeme lidem  největší kel, který ve sbírkách máme. Měří přes 2 metry a je z mohutného druhu dinosaura bude vystavený jen v jeden den, v rámci  archeolog.dne," upozorňuje Juchelka.


Slezské zemské muzeum se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie podruhé.Program pro celou rodinu bude probíhat hned vedle správní budovy muzea.

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.06. 17:56
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.06. 17:56
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Radek Pokora
Opava
od 25 000 Kč do 45 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu