Lovci mamutů ve Slezsku – to je název výstavy, která dokresluje, jak bohatý tady byl život v období paleolitu. Najdete zde všechny důležité archeologické památky, které Slezské zemské muzeum ve svých sbírkách má. Za pozornost stojí toto šídlo zhotovené z kosti určené k sešívání kůže. Zajímavé jsou také zbytky mamutích zubů – stoliček. Nechybí ani kopie známé Petřkovické Venuše nebo unikátní meteority, objevené v prostoru Kylešovského kopce v Opavě.
"Paleolitický člověk byl kolem r. 18 000 př.n. l. zřejmě svědkem pádu těchto meteoritů a vydal se na místo, kde dopadly. Pak si je přinesl do své osady a zkoušel se z nich něco vyrábět – ovšem neúspěšně." popisuje okolnosti nálezu devíti železných meteoritů Jiří Juchelka, kurátor Slezského zemského muzea.
Život v době ledové dokreslují také obrazy slavného malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Ztvárnil na nich zvířata z období paleolitu tak, jak si je představoval.
„To jsou originální obrazy Zdeňka Buriana, které si Slezské zemské muzeum u něj objednalo na začátku 50. let 20. století,“ říká mluvčí muzea David Váhala.
Burianovy obrazy doplní výstavu archeologických nálezů jen do 25. října. Samotná výstava Lovci mamutů ve Slezsku pak zůstane otevřená ještě o měsíc déle. Navíc, v sobotu 20. října Mezinárodní den archeologie připomene tento zajímavý vědní obor veřejnosti. A vystavena bude ještě další zajímavost.
"Ukážeme lidem největší kel, který ve sbírkách máme. Měří přes 2 metry a je z mohutného druhu dinosaura bude vystavený jen v jeden den, v rámci archeolog.dne," upozorňuje Juchelka.
Slezské zemské muzeum se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie podruhé.Program pro celou rodinu bude probíhat hned vedle správní budovy muzea.