Výstava je určena žákům od 4. do 9. tříd a pracuje na principu vrstevnického vzdělávání, to znamená, že průvodcemi výstavy jsou vybraní žáci, kteří prošli speciálním dvoudenním tréninkem.
Nela Dušková, učitelka, ZŠ Karla Pokorného: “Výstava je rozdělena na dvě části. První část je historická, která nás seznamuje s životem Anny Frankové v kontextu událostí 2. SV. Druhá část výstavy je potom, nazýváme ji jako moderní a seznamuje s životy lidí, kteří se v dnešní době setkávají s různými předsudky a diskriminací.”
Anna Franková byla židovskou obětí holocaustu. Po dvou letech strávených s maminkou, sestrou a dalšími lidmi v úkrytu, byla skupina prozrazena a skončila v koncentračním táboře, kde Anna o půl roku později zemřela na tyfus. Její deníkové záznamy obletěly celý svět.
anketa: žáci ZŠ Karla Pokorného: “Ta doba byla pro mě hrozně špatná, mám k ní tu lístost a kdybych mohla, tak to i nějak změním, ale to neudělám a za mě se hezky poprala s tím životem, ale škoda, že to dlouho nevydržela v tom táboře koncentračním, protože kdyby těch pár měsíců vydržela, tak by tady mohla žít a mohla by být spisovatelkou.
“Mě tohle téma zajímá, je to dost zajímavé téma, co se týká moderních dějin a tak to mě zajímá a dělá mi to i to, že jsem nevěděla, že se odstěhovali do Nizozemska, takže mi to i ukázalo, jaké to doopravdy bylo.”
“Mám pro ni dost velký respekt, že hlavně tam zůstala dva roky v tom úkrytu a to bych fakt nedokázala jako 8 let, to vůbec a že tam musela být ještě potichu celý den a jak si tam psala do deníku, tak to muselo být hodně myšlenek.”
Téma holocaustu ve škole zařazují i v ostatních předmětech.
Nela Dušková, učitelka, ZŠ Karla Pokorného: “Například žáci tvořili díla inspirovaná holocaustem ve výtvarné výchově, nebo pracujeme s texty o holocaustu v ČJ a literatuře."
Výstava bude ve škole k vidění do 17.4. a přístupná je jak okolním školám, tak široké veřejnosti.