Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

Opava |  | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

Dopisy, příběhy, fotografie a vzpomínky obyvatel Opavska, jejichž život zasáhla válka, jsou k vidění na výstavě Opava válečná a Opavsko za 2. SV v Národním památníku II. světové války v Hrabyni. Lidé je přinesli na výzvu historiků.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsou tady zachyceny doby před 2. SV, po 2. SV a také jak to vypadá dnes. Takže já jsem strašně rád, dneska tady bylo dojemné vystoupení, protože je tady synovec pana generála Píky a měli jsme možnost vyslechnout to, jak se ty artefakty, ty dokumenty historické zachovaly, jak byly schovány a syn pana Píky společně tenkrát s televizí vykopali zakopanou zbraň, která byla po panu generálovi. Takže je to úžasná věc.”
Jan Píka, synovec generála Heliodora Píky: “Ještě si pamatuju, že jedině já asi zřejmě z naší rodiny, nás bylo 6 dětí, sourozenců a rodiče. Tak jedině já a táta vítal generála po příletu do Ostravy v 46. roce a mě ale, to je ten zlobivej a tak mě pěkně načechral vrabčí hnízdo.”

Výstava Opava válečná je spojená s výstavou Netruchlete pro mne věnovanou 75. výročí od justiční popravy generála Heliodora Píky, který byl úplně první obětí politických procesů po únorovém převratu v roce 1948.

Jana Horáková, ředitelka Národního památníku II. světové války: “Já jsem se snažila prezentovat fotografie, které nejsou tak úplně známé, protože ony samozřejmě vyšly knihy, bylo připraveno několik výstav a některé fotografie jsou hodně známé, takže já jsem se snažila spíš, aby veřejnost viděla fotografie, které už tak známé nejsou a dokumenty třeba tak často k vidění také nejsou.”

Vystaveny jsou tady například dva motáky psané na toaletním papíru, které Heliodor Píka poslal svému synovi Milanovi, když byli oba ve stejnou dobu vězněni v Praze na Pankráci.

Jana Horáková, ředitelka Národního památníku II. světové války: “Ony tady budou jenom měsíc a za ten měsíc se vymění a bude tady takový opravdu málo známý osobní dopis, poslední dopis manželce generála Píky a ten tady bude vystavený taky měsíc, aby se lidé mohli podívat na originál toho předmětu, ale protože ty předměty tady nemůžou být dlouho, tak se budou v pravidelných intervalech měsíčních střídat.”

Vystavena je i osobní zbraň Heliodora Píky, která ležela v zemi od roku 1956 do roku 2009. Prostor vystavovat v památníků dostala i umělecká škola AVE ART.

Jaroslav Prokop, ředitel AVE ARTu: “Jsem rád, že naše škola dostala tu příležitost, tu šanci vystavit práce našich žáků, které vznikaly postupně na téma nejprve 2. SV, ale i téma války na Ukrajině. Za námi máme panel, který všechno odstartoval. Je to panel, který zachycuje téma holocaustu.”

Všechny tři výstavy budou v památníku v Hrabyni k vidění do konce listopadu.

Nahlásit chybu


K tématu

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli dvě významná jubilea

17. září 2023 17:03 | Opava | Yvona Fajtová

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli hned dvě jubilea. 53. pluk průzkumu a elektronického boje oslavil 10 let a zároveň uplynulo 30 let od dislokace jednotek elektronického boje v Opavě.

Výstava Opava jubilejní mapuje 800 let města. K vidění je v Historické budově Slezského muzea

27. února 2024 11:24 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Slezské zemské muzeum v Opavě si připomíná 800 let od první písemné zmínky o městě. A to výstavou Opava jubilejní, která je zároveň jedním z hlavních výstavních projektů sezóny.

Levhart cejlonský, sup bradatý, tajuplný daman. ZOO Ostrava vystavuje vzácná a ohrožená zvířata

30. května 2023 10:46 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Ostravská zoologická zahrada chová více než 6 tisíc zvířat. Mezi nimi i unikátní v evropském a dokonce i celosvětovém měřítku. 12 z nich můžete obdivovat na náměstí Ostrava-Jih.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

MŠ Edvarda Beneše v Opavě slaví 50 let. Původně se jmenovala Budovatelská

26. května 2024 20:04 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

MŠ Edvarda Beneše v Opavě letos slaví 50 let. Vznikla v roce 1974 pod názvem Budovatelská a postavena byla pro 180 dětí. Od té doby jen vzkvétá.

ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele II. etapy stavby jižního obchvatu Opavy mezi Hradeckou a Olomouckou ulicí

26. května 2024 19:22 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohly zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

24. května 2024 12:23 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohly zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy
Vydáno 17. dubna 2024 18:07, Opava, Yvona Fajtová
Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

Dopisy, příběhy, fotografie a vzpomínky obyvatel Opavska, jejichž život zasáhla válka, jsou k vidění na výstavě Opava válečná a Opavsko za 2. SV v Národním památníku II. světové války v Hrabyni. Lidé je přinesli na výzvu historiků.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsou tady zachyceny doby před 2. SV, po 2. SV a také jak to vypadá dnes. Takže já jsem strašně rád, dneska tady bylo dojemné vystoupení, protože je tady synovec pana generála Píky a měli jsme možnost vyslechnout to, jak se ty artefakty, ty dokumenty historické zachovaly, jak byly schovány a syn pana Píky společně tenkrát s televizí vykopali zakopanou zbraň, která byla po panu generálovi. Takže je to úžasná věc.”
Jan Píka, synovec generála Heliodora Píky: “Ještě si pamatuju, že jedině já asi zřejmě z naší rodiny, nás bylo 6 dětí, sourozenců a rodiče. Tak jedině já a táta vítal generála po příletu do Ostravy v 46. roce a mě ale, to je ten zlobivej a tak mě pěkně načechral vrabčí hnízdo.”

Výstava Opava válečná je spojená s výstavou Netruchlete pro mne věnovanou 75. výročí od justiční popravy generála Heliodora Píky, který byl úplně první obětí politických procesů po únorovém převratu v roce 1948.

Jana Horáková, ředitelka Národního památníku II. světové války: “Já jsem se snažila prezentovat fotografie, které nejsou tak úplně známé, protože ony samozřejmě vyšly knihy, bylo připraveno několik výstav a některé fotografie jsou hodně známé, takže já jsem se snažila spíš, aby veřejnost viděla fotografie, které už tak známé nejsou a dokumenty třeba tak často k vidění také nejsou.”

Vystaveny jsou tady například dva motáky psané na toaletním papíru, které Heliodor Píka poslal svému synovi Milanovi, když byli oba ve stejnou dobu vězněni v Praze na Pankráci.

Jana Horáková, ředitelka Národního památníku II. světové války: “Ony tady budou jenom měsíc a za ten měsíc se vymění a bude tady takový opravdu málo známý osobní dopis, poslední dopis manželce generála Píky a ten tady bude vystavený taky měsíc, aby se lidé mohli podívat na originál toho předmětu, ale protože ty předměty tady nemůžou být dlouho, tak se budou v pravidelných intervalech měsíčních střídat.”

Vystavena je i osobní zbraň Heliodora Píky, která ležela v zemi od roku 1956 do roku 2009. Prostor vystavovat v památníků dostala i umělecká škola AVE ART.

Jaroslav Prokop, ředitel AVE ARTu: “Jsem rád, že naše škola dostala tu příležitost, tu šanci vystavit práce našich žáků, které vznikaly postupně na téma nejprve 2. SV, ale i téma války na Ukrajině. Za námi máme panel, který všechno odstartoval. Je to panel, který zachycuje téma holocaustu.”

Všechny tři výstavy budou v památníku v Hrabyni k vidění do konce listopadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042628/opava-valecna-ocima-obyvatel-opavska-unikatni-vystava-v-hrabyni-k-vyroci-800-let-opavy