Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“
Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.
Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“
Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.
Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“
Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.
Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“
Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.
Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“
Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.
Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“
Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.