Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Národní památník v Hrabyni připomíná hrůzy II. světové války

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Expozice prošla mezi lety 2021-23 rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“

Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.

Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“

Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“

Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.

Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“

Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“

Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“

Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.

Nahlásit chybu


K tématu

Popravený polský student má v Opavě opravený hrob a novou pamětní desku

25. října 2024 20:56 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě byl odhalený pomník na hrobu Frantiszka Kubici. Studenta teologie, občana Polské republiky, který byl v Opavě zatčený, mučený a následně popravený v Oticích fašisty za II. světové války.

Ostrava si připomněla ničivý nálet z roku 1944. Bombardéry přilétly od Zábřehu

30. srpna 2024 9:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Od nejtragičtějšího bombardování Ostravy ve 2. světové válce uplynulo 80. let a tak je určitě důležité si tuto událost připomenout a vzdát hold obětem. Nálet připomíná pamětní deska na Masarykově náměstí v centru města.

Legionáři a FENIX ladí oslavy 80. výročí osvobození a konce 2. světové války

V letošním roce uplyne osmdesát let od konce druhé světové války. Tuto událost si budeme připomínat zhruba za tři měsíce. Stěžejní akcí bude Branný den, který právě nyní plánují novojičínští legionáři a Klub vojenské historie FENIX.


7 zraněných po nočním požáru bytu v Ostravě. Hasiči zachraňovali lidi ze střechy

Dnes 12:33 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

13 evakuovaných a 7 zraněných, včetně dítěte. V centru Ostravy hořel v noci byt plný lidí. Některé dokonce požár uvěznil a hasiči a policisté je zachraňovali z chodby, přes okno i ze střechy. Škoda je 600 tisíc korun. Hasiči včasným zásahem uchránili majetek za miliony.

V Porubě se rozjely opravy chodníků. Nyní se pracuje u Podroužkovy ulice

S teplejším počasím se v Ostravě-Porubě opět rozjely opravy chodníků. Momentálně se pracuje na 7. obvodě u ulice Podroužkova.

Šesťáci z Rychvaldu si užili aktivní všesportovní pobytový kurz

Aktivitou nabité čtyři dubnové dny strávili šesťáci ze ZŠ v Rychvaldě na sportovně-turistickém kurzu v Budišově nad Budišovkou.

Projekty dekarbonizace za miliardu eur se v Třinci protáhnou o dva roky

Včera 16:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Největší výrobce oceli v České republice odkládá realizaci klíčové části svých dekarbonizačních projektů. Výstavba elektrické obloukové pece se posune nejdříve na rok 2030. Skupina upozorňuje na nedostatečnou veřejnou podporu, nepřehlednost evropských pravidel a nejistou situaci na trhu.

Podchod Důl Hlubina bude zmodernizován. Prostor dostanou i umělci zabývající se street artem

Ostrava má v plánu modernizaci dalšího důležitého místa. Jde o podchod u bývalého Dolu Hlubina, nyní tramvajové zastávky, který je vstupní branou do Dolních Vítkovic zejména v období letních festivalů.

Přednášky ohledně nakupování jídla přes internet otevřely oči množství seniorů z Karviné

22. dubna 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Senioři mohou nakupovat jídlo bezpečně i přes internet, jen o tom málo z nich ví. Na přednáškách, které se pořádaly v klubech seniorů v Karviné, se mohli jejich členové dozvědět více a ztratit tak zbytečné obavy.

Ostravané mohou pomoci s mapováním přírody. Stačí ve městě vyfotit rostlinu či živočicha

Ostravané mohou pomoci s mapováním přírody ve městě. Stačí k tomu bezplatná aplikace v mobilním telefonu a pak už jen vyfotit rostlinu či živočicha a sdílet je s ostatními. Dobrovolníci se navíc mohou zapojit do celosvětové akce zaměřené na biologickou rozmanitost.

Frekventovaná křižovatka v Porubě bude vylepšena. Přibydou semafory i ostrůvky

22. dubna 2025 8:50 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Porubu čeká vylepšení velmi frekventované křižovatky u fakultní nemocnice. Cílem je zmodernizovat celou oblast tak, aby byla bezpečnější pro chodce, cyklisty i řidiče. Vzniknou dělící ostrůvky, přibydou semafory i jízdní pruhy.

Startovárna pomáhá mladým podnikatelům v Ostravě-Jihu

Projekt Startovárna pomáhá začínajícím ale i zkušenějším podnikatelům k rozvoji. Workshopy se konají v centru Ostravy, Karviné a Trojanovicích, ale nově také v Ostravě-Jihu. Radnice chce podporou projektu obohatit podnikatelské zázemí obvodu, zejména pro mladší generace.

Obryně už má nohy. V novém Parku nad rybníkem vzniká unikátní socha

22. dubna 2025 12:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už jsme vás informovali, v bezprostřední blízkosti Bělského lesa vniká unikátní hřiště Park nad rybníkem, které bude sloužit nejen dětem ale i dospělým. Velká část už je hotova a v těchto začala stavba hlavní chlouby - několikametrové dřevěné sochy obryně.

Spolupráce s polskou stranou má přinést progres v rozvoji vodíku

MS kraj bude na rozvoji vodíkových technologií intenzivně spolupracovat s polskou stranou. Potvrdili to zástupci obou zemí na společném vodíkovém workshopu v Ostravě.

Kraj investuje do sportovního zázemí v Jablunkově

Nejvýchodnější střední škola v České republice se nachází v Jablunkově. Kromě kvalitního vzdělávání nabízí i moderní zázemí, které bude brzy ještě vylepšeno o nový sportovní areál. Buduje se v bezprostřední blízkosti školy a k dispozici bude už od začátku příštího školního roku.

Nové Heřminovy by mohly získat nadstandardní protipovodňovou ochranu. Půjde o kompenzaci za přehradu

Povodí Odry představilo obyvatelům Nových Heřminov návrh protipovodňové ochrany obce spjatý s plánovanou přehradou. A ještě něco navíc. Jako kompenzaci za vodní dílo připravilo projekt ochrany proti povodni i pro část obce, která s nádrží nesouvisí.

MSK zatím ze státní kasy nedostal slíbenou půlmiliardu za škody po povodních

22. dubna 2025 13:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nedostal od státu refundaci téměř půl miliardy korun za náklady spojené s loňskými zářijovými povodněmi. Přestože pomoc byla přislíbena už v prosinci, ministerstvo financí nyní oznámilo, že peníze nepošle.

Policisté vyzývají nebezpečného cyklistu, aby se jim přihlásil dobrovolně

22. dubna 2025 10:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Cyklistu, který jel přes přechod pro chodce na červenou a zavinil tím kolizi s osobním autem, vyzývají policisté, aby se jim přihlásil k dořešení nehody. Poznat se může na snímku ze záznamu palubní kamery Na tom je zachycena i samotná jízda a následný karambol.

Národní památník v Hrabyni připomíná hrůzy II. světové války
Vydáno 24. února 2025 9:56, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Expozice prošla mezi lety 2021-23 rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“

Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.

Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“

Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“

Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.

Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“

Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“

Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“

Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047435/narodni-pamatnik-v-hrabyni-pripomina-hruzy-ii-svetove-valky