Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OBYVATELÉ NOVÝCH HEŘMINOV ROZHODOVALI O PŘEHRADĚ, VĚTŠINA JE PRO
  • ČESKÉ A POLSKÉ DĚTI POZNÁVALY CENTRUM OSTRAVY DÍKY PROJEKTU RUKU V RUCE
  • V OSTRAVĚ ZAČNE REKONSTRUKCE NÁM. REPUBLIKY, NIKDO SE NEODVOLAL PROTI VÝBĚRU
  • LIDÉ SI VÝJIMEČNĚ PROHLÉDLI TŘÍDICÍ LINKU ODPADŮ V OPAVĚ
  • ZÁMEK V HRADCI NAD MORAVICÍ KONCEM KVĚTNA ZPŘÍSTUPNÍ NOVÝ OKRUH
  • APLIKACI MUNIPOLIS MOHOU NYNÍ POUŽÍVAT I KARVIŇÁCI
  • POLICISTÉ V BRUNTÁLE ZADRŽELI PRCHAJÍCÍHO MUŽE S UPRAVENOU PLYNOVOU ZBRANÍ
  • DOLNÍ VÍTKOVICE BUDOU HOSTIT OSMÉ POKRAČOVÁNÍ BEACHVOLEJBALOVÉHO TURNAJE
  • TITUL HASIČ ROKU SI Z PRAŽSKÉHO HRADU ODNESL PŘÍSLUŠNÍK HZS MSK
  • DO NEMOCNICE KARVINÁ - RÁJ SE VYDALY PANENKY AŽ Z KRNOVA A ROZVESELILY DĚTI
  • NEJSTARŠÍ TURIST. POCHOD V ČR, BEZRUČOVA MORAVICE, MĚL REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST

Národní památník v Hrabyni připomíná hrůzy II. světové války

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Expozice prošla mezi lety 2021-23 rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
      Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“

      Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.

      Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
      Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“

      Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.

      Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“

      Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.

      Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“

      Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.

      Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“

      Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.

      Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“

      Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Popravený polský student má v Opavě opravený hrob a novou pamětní desku

      25. října 2024 20:56 | Opava | Jiří Cileček

      V Opavě byl odhalený pomník na hrobu Frantiszka Kubici. Studenta teologie, občana Polské republiky, který byl v Opavě zatčený, mučený a následně popravený v Oticích fašisty za II. světové války.

      Ostrava si připomněla ničivý nálet z roku 1944. Bombardéry přilétly od Zábřehu

      30. srpna 2024 9:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

      Od nejtragičtějšího bombardování Ostravy ve 2. světové válce uplynulo 80. let a tak je určitě důležité si tuto událost připomenout a vzdát hold obětem. Nálet připomíná pamětní deska na Masarykově náměstí v centru města.

      Legionáři a FENIX ladí oslavy 80. výročí osvobození a konce 2. světové války

      V letošním roce uplyne osmdesát let od konce druhé světové války. Tuto událost si budeme připomínat zhruba za tři měsíce. Stěžejní akcí bude Branný den, který právě nyní plánují novojičínští legionáři a Klub vojenské historie FENIX.


      Při obecní zabijačce Palkovjané zahájili stavbu nového komunitního centra

      Trochu jiný průběh měla letošní Obecní zabijačka v Palkovicích. V průběhu hodování byla slavnostně zahájena stavba nového komunitního centra.

      Obyvatelé Nových Heřminov v referendu rozhodovali o přehradě. Většina byla pro

      Včera 19:22 | Bruntál | Yvona Fajtová

      V Nových Heřminovech proběhlo referendum o protipovodňové přehradě, která má zatopit část obce. Lidé od rána hlasovali o tom, jestli souhlasí se záměrem vybudovat protipovodňová opatření včetně přehrady.

      Lidé si výjimečně prohlédli třídící linku odpadů. Na Den země ji zpřístupnily TS Opava

      Včera 18:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Technické služby Opava se zapojily do akce Den země, který připadá na 22. dubna a jeho cílem je podpořit ochranu přírody. Uspořály exkurzi na třídící linku odpadů.

      Do Nemocnice Karviná - Ráj se vydaly panenky až z Krnova a rozveselily hospitalizované děti

      Nemocnice Karviná - Ráj spojila síly s organizací Harmonie a přijala panenky, které ušili mentálně postižení klienti. Panenky tak budou dělat radost hospitalizovaným dětem.

      Zámek v Hradci nad Moravicí nabídne novinku. Na konci května zpřístupní nový prohlídkový okruh

      Včera 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Zámek v Hradci nad Moravicí zahájil letní sezonu a na letošní rok chystá novinky. Už na konci května zpřístupní nový okruh s názvem Poklady hradeckého zámku.

      Aplikaci Munipolis mohou nyní používat i Karviňáci a mít tak aktuální informace na dosah ruky

      V Karviné nově funguje aplikace Munipolis, která zprostředkovává aktuální informace z mnoha oblastí dění ve městě. Občané tak budou moci komunikovat s městem a dozvídat se vše v předstihu.

      Dobrovolníci pokračují v zalesňování Beskyd po kůrovcové kalamitě

      Několik stovek nových stromů vysadili dobrovolníci, kteří se zúčastnili akce Stromy pro Javorník. V pátek své sazeničky zasadili studenti a v sobotu pak další dobrovolníci.

      České a polské děti společně poznávaly centrum Ostravy díky projektu Ruku v ruce

      Radnice Moravské Ostravy a Přívozu se zapojila do česko-polského projektu Ruku v ruce. Ten pokračoval už třetím setkáním. Tentokrát se díky němu žáci základní školy z polské Ratiboři spolu s žáky dvou základních škol z obvodu seznámili s historií centra Ostravy.

      Den Země opět přinesl spoustu podnětů k udržitelnějšímu způsobu života

      Na Masarykově náměstí se uskutečnil Den Země. Akce i letos přilákala množství dětí i dospělých. Součástí nabídky stánků a atrakcí bylo hlasování ve výtvarné soutěži z udržitelných materiálů.

      Nejstarší turistický pochod v ČR, Bezručova Moravice, zaznamenal rekordní návštěvnost

      25. dubna 2025 10:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

      V Hradci nad Moravicí proběhl už 65. ročník Bezručovy Moravice. Jde o nejstarší dálkový pochod v Česku. Připraveno bylo 6 turistických tras a tři cyklotrasy.

      Po nehodě nákladního auta museli hasiči likvidovat únik nafty

      Dnes 13:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Zhruba 150 litrů nafty uniklo z nákladního automobilu, který havaroval v ulici Československé armády v Ostravě. Na místě zasahovali hasiči čtyř jednotek.

      Titul Hasič roku si z Pražského hradu odnesl příslušník Hasičského záchranného sboru MSK

      Včera 9:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Španělský sál Pražského hradu hostil ve čtvrtek již 16. ročník ankety Hasič roku. Profesionální hasiči tam převzali ocenění za svou práci a činy.

      V nemocnici ve Frýdku-Místku se konalo cvičení složek IZS po vznícení chemikálií

      Cvičením zásahu při záchraně a evakuaci většího počtu zraněných prošli hasiči, policisté a zdravotníci ve frýdecko-místecké nemocnici. Námětem cvičení byl požár způsobený chybnou manipulací s chemikáliemi při dezinfekci nástrojů.

      V Bohumíně ráno hořelo v kavárně, která sousedí se školou

      25. dubna 2025 15:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v pátek ráno u požáru kavárny, která je stavebně spojena s budovou základní a mateřské školy v Bohumíně.

      Policisté v Bruntále zadrželi prchajícího muže se zbraní upravenou pro větší hluk

      25. dubna 2025 15:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Z lesa na Vodárenském vrchu se ozývaly výstřely, které nahlásil občan na linku 158. Policisté na místě zadrželi muže se zbraní, která byla upravená pro zvýšení hlučnosti. Kriminalisté prověřují veškeré okolnosti incidentu.

      Národní památník v Hrabyni připomíná hrůzy II. světové války
      Vydáno 24. února 2025 9:56, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
      Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Expozice prošla mezi lety 2021-23 rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků.

      Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
      Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“

      Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.

      Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
      Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“

      Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.

      Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“

      Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.

      Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“

      Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.

      Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“

      Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.

      Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“

      Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047435/narodni-pamatnik-v-hrabyni-pripomina-hruzy-ii-svetove-valky