Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Národní památník v Hrabyni připomíná hrůzy II. světové války

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Expozice prošla mezi lety 2021-23 rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“

Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.

Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“

Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“

Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.

Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“

Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“

Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“

Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Ve Frýdku-Místku se poklonili u památníku hrdinným obráncům kasáren

Vedení města společně s řadou významných hostů a spolků i veřejností uctilo památku 85. výročí boje o Czajankova kasárna. Nejprve se všichni sešli ve čtvrtek u památníku v Místku.


Žáci devátých tříd poslali přihlášky na střední školy

Žáci 9. tříd mohli do 20. února odesílat přihlášky na střední školy. Oproti loňsku je nabídka středoškolských oborů v Moravskoslezském kraji bohatější. Nové obory nabízí střední školy v Novém Jičíně, Ostravě a v Karviné.

Radnice hledá další nápady na vylepšení města. Na ten nejlepší má půl milionu

Participativní rozpočet pomáhá zapojit občany do rozhodování o využití části veřejných prostředků. Jeho další ročník byl vyhlášen i v Novém Jičíně. Město hledá nápady za půl milionu korun.

Turistka padala desítky metrů zledovatělým korytem potoka v Beskydech

Dnes 10:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zimní hory nejsou jen malebnou kulisou pro výlety, ale často i nebezpečnou pastí. Důkazem toho je incident z Beskyd, kde čtyřicetiletá turistka jen o vlásek unikla tragédii. Přišla o rovnováhu na zledovatělé cestě a spadla do koryta potoka.

Karviná chystá opravu dalších místních komunikací. První tři opraví hned na jaře

22. února 2025 20:03 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Karviná se chystá na opravy místních komunikací, mostků a lávek. Práce odstartují hned, jakmile to dovolí počasí a budou k dispozici potřebné materiály.

V Havířově se konalo v hale Fénix MČR v řecko-římském zápase, sportovci ocenili netradiční prostředí

V havířovské sportovní hale Fénix se konalo MČR kadetů a mužů v řecko-římském zápase. Sportovci ocenili i netradiční prostředí, jelikož hala ještě donedávna sloužila jako nádražní budova.

Novojičínský zámek projde změnami, zmizí přední zeď a v přízemí vznikne expozice

Žerotínský zámek v Novém Jičíně čekají velké změny. Historický objekt získá výrazně upravený vstup. V přízemí bude nové zázemí pro návštěvníky, vzdělávací centrum a přibydou výstavní místnosti. Práce začnou v nejbližších dnech.

Rekonstrukci zaplavených tělocvičen opavských ZŠ brzdí vlhkost a výběrová řízení

Včera 21:21 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě loňské zářijové povodně zničily hned 5 tělocvičen základních škol. V současné době se stále vysušují a rekonstrukcí postupně projdou ihned poté, co se zbaví veškeré vlhkosti.

Led na přehradě Olešná praskl pod dvěma muži, z vody je vytáhli pohotoví policisté a hasiči

22. února 2025 11:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Dva muži se v sobotu dopoledne propadli pod led na přehradě Olešná na Frýdecko-Místecku. Na místo dorazili nejprve policisté a hasiči, kteří oba podchlazené muže vytáhli z vody. Záchranáři je poté ošetřili na místě. Policie důrazně varuje před nestabilním ledem.

První výstava v divadelní galerii po rekonstrukci divadla

Dvě zajímavé výstavy připravilo bruntálské divadlo ve své galerii. Jedná se vlastně o první výstavní akci po dvouleté rekonstrukci divadla. Pozvání přijaly dvě výtvarnice z regionu, s různou praxí, místy působení i výtvarnými technikami.

Kraj postaví v Havířově moderní zázemí pro ohrožené děti z centra Pluto

21. února 2025 10:45 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Dětské centrum Pluto poskytuje okamžitou pomoc ohroženým dětem. Ty potřebují specifický přístup i zázemí. Proto kraj nyní zahájí v Havířově výstavbu zcela nového moderního zařízení.

Historickým Štramberkem prošel tradiční masopustní průvod

Historickou částí Štramberka prošel tradiční masopustní průvod. Při několika zastaveních jeho účastníci zpívali a tančili, aby pobavili nejen místní, ale také mnoho návštěvníků památkově chráněného městečka.

Hosté ve studiu: Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro dopravu

21. února 2025 14:54 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Aktuální dopravní témata z MSK pohledem náměstka hejtmana

Policie rozbila drogový gang: obvinění ve třech státech, deset osob na Ostravsku

21. února 2025 10:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté Národní protidrogové centrály rozkryli mezinárodní organizovanou skupinu pašující kokain a marihuanu. V rámci akce Hatako bylo zadrženo celkem 13 osob – deset v Česku, jeden muž v Polsku a dva v Rakousku. Policisté při zátahu zajistili drogy, luxusní věci i nemovitosti.

V Hati na Opavsku vyrůstá třetí větrná elektrárna

20. února 2025 17:00 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

V České republice funguje v současné době pouze 210 větrných elektráren v 84 lokalitách. A jen 6 z nich najdete na území MS kraje. O to více potěší zpráva, že v Hati na Opavsku vyrůstá další větrná elektrárna.

Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje

Posílení informatiky a kybernetické bezpečnosti v MS kraji

Národní památník v Hrabyni připomíná hrůzy II. světové války
Vydáno 24. února 2025 9:56, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Expozice prošla mezi lety 2021-23 rekonstrukcí a dnes nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v Národním památníku II. světové války, přímo uvnitř památníku v pamětní síni. Tady návštěvníky čeká například největší reliéf s výjevem II. světové války a sarkofág s prstí z míst, spojených s československými občany, na kterých probíhaly třeba československé boje, jsou tam koncentrační tábory, kde byli občané vězněni nebo dokonce obce, které byly Němci vypáleny.“
Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Ten areál je rozdělený do dvou objektů – správní budova, ve které chystáme krátkodobé výstavy a samotný objekt památníků, ve kterém se nacházíme nyní. Tady se nachází expozice Druhé světové války na území České a Československé republiky a v té správní budově chystáme výstavy na obvykle jednu výstavní sezónu, kterou máme od začátku dubna do konce listopadu a v letošním roce je to oslava 80. výročí osvobození ČSR.“

Expozice jsou členěny do tří pater. Řazeny jsou chronologicky. Ukazují dobu, jež válce těsně předcházela, a provede válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí.

Tomáš Koutný, lektor: „Momentálně jsme ve vstupní chodbě, kde máme expozici k zahájení války a jejím důvodům, postupuje se dolů do tzv. bojové scény, kde je Ostravská operace druhou chodbou se dostaneme zpět nahoru, kde máme osvobozování republiky.“
Tomáš Koutný, lektor: „Tady vidíme mapu obrany republiky, jak si plánovala československá armáda – jak rozmístění divizí, tak plánované opevnění. Plánovalo se i opevnění vnitrozemí v okolí Prahy nejen hranice. Ale u Prahy to nakonec armáda nestihla. Ucelené opevnění se ale podařilo vybudovat tady na Ostravsku, dokonce i s dělostřeleckou tvrzí.“

Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž zde dominuje bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady se nacházíme v domě číslo 72, který znázorňuje boje o obec Hrabyně. Po mé levici vidíte nábytek přímo z Hrabyně z období II. světové války a máme tady dokonce jeden příborník, který, když byly osvobozovatelské boje, tak jeden z dělostřeleckých granátů zničil jeden z domů a pozůstatkem je právě tento příborník, kde je rozbitá tabulka skla.“

Na této dotykové obrazovce se zase návštěvníci dozví, kdy konkrétně bylo osvobozeno jejich město.

Tomáš Koutný, lektor: „Napravo ode mě vidíme originální uniformu jednoho z nejúspěšnějších československých stíhacích pilotů ve Francii Karla Mrázka. Jinak se nacházíme ve druhém patře, které se věnuje Čechoslovákům ve Francii v roce 1940, v RAF a bitvě u Dunkirk a Tobrúku, které se Čechoslováci účastnili.“

Ve třetím patře si lidé potom připomenou hrůzy koncentračních táborů a nacistického režimu.

Tomáš Koutný, lektor: „Tady máme expozici věnovanou holocaustu, odboji a protektorátu. Přímo po mé pravici je mapa všech koncentračních táborů a věznic, které nacistický režim využíval se střední Evropě.“

Letos si republika připomene důležitý milník, a to 80. výročí osvobození Československa. Nabitý program chystají také v památníku.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války: „Mimo výstavy, která se bude týkat hlavně pamětí veteránů a pamětníků na toto období chystáme i klasický pietní akt, který se bude konat 8. května v 10 hodin zde u sarkofágu, ale mimoto chystáme i řadu dalších akcí, ale je to také otázka toho, jestli získáme dotaci. Určitě budeme uctívat památku jednotlivých obcí, čili 27. dubna byla osvobozena Hrabyně a my s obcí chytáme malý pietní akt. Určitě se účastníme také aktu k osvobozování Opavy a i Ostravy 30. dubna.“

Národní památník II. světové války je veřejnosti otevřen od dubna do října. Dodnes je názornou připomínkou nejen lidí, kteří položili své životy ale také hrůz, které bychom neměli nikdy znovu dopustit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047435/narodni-pamatnik-v-hrabyni-pripomina-hruzy-ii-svetove-valky