Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Ostrava-Poruba |  | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Poruba loni realizovala projekt Ozelenění zpevněných ploch, díky kterému ze starých nevyužívaných hřišť vznikly zatravněné plochy se stromy, květinami a keři o celkové rozloze 4 600 metrů čtverečních. Vysazeno bylo více než sto nových stromů.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Konzultovali jsme to s odborníky tam, kde to dává smysl a podobně a díky tomu díky tomu jsme opravdu ty staré nevzhledné plochy v dezolátním stavu velmi často, protože když v Porubě vznikaly, tak demografická struktura obyvatel byla někde jinde.”

Proměnou prošly například náměstí Boženy Němcové, ulice Matěje Kopeckého, Řecká, Sokolovská nebo vnitroblok v blízkosti ulice Jana Šoupala. Do projektu radnice zapojila i obyvatele.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Ptali jsme se jich, jestli to naše tušení, že opravdu se ten dvůr už dlouhodobě nevyužívá, respektive to hřiště v tom dvoře, je správné. Tam, kde se nám vrátily zpětné vazby, že tomu tak není, že se v nějakých obdobích třeba využívá, tak tam jsme se samozřejmě snažili opravit to hřiště. Tam, kde naopak opravdu využívané není, tak tam jsme zazelenili.”

V současné době je na Hlavní třídě výstava, která mapuje proměnu jednotlivých dvorů.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: “Ukazuje, jak ty dvory vypadaly původně, jak se postupně měnily, jak vypadají dnes a ukazuje, vlastně popisuje, kolik stromů kde lidé najdou. Rád bych lidi pozval ať se přijdou na tu výstavu podívat ať vidí, jak se Poruba postupně mění.”

V Porubě jsou stále ještě desítky opuštěných nevzhledných hřišť, ze kterých v létě sálá teplo a které hyzdí veřejný prostor.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Myslím si, že ten projekt měl opravdu velký úspěch a myslím si, že bychom v něm měli pokračovat v dalších letech.Poruba dneska stárne a je pravda, že se musíme spíše orientovat na služby pro seniory, nicméně i přesto tam, kde to dává smysl a kde opravdu jsou využívaná ta hřiště, tam se je snažíme postupně opravovat, nebo zvelebovat.”

A na závěr ještě dodám, že výstavu na Hlavní třídě můžete navštívit do 7. května.

Nahlásit chybu


K tématu

Festival v ulicích bude větší a pestřejší. Navíc se propojí s showcase festivalem Czech Music Crossroads

23. června 2023 6:49 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Opět v Porubě, ale pestřejší a větší bude letos Festival v ulicích s podtitulem Art and life. Oproti minulému roku se rozšíří na téměř celou Hlavní třídu. Nebude tak končit na Alšově náměstí, ale až u ulice 17. listopadu.

Festival v ulicích letos přivítal rekordní počet návštěvníků a nabídl nezapomenutelný zážitek

2. července 2023 21:33 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Nezapomenutelný zážitek, tisíce lidí, stovky umělců ze všech koutů světa. Mezi nimi akrobaté, bublináři, tanečníci, pouliční umělci, bubeníci a hudebníci. Takový byl letošní Festival v ulicích na Hlavní třídě a přilehlých dvorech v Ostravě-Porubě.

V Ostravě-Porubě bude více zeleně. Stromy, keře a květiny vyrostou na místě nevzhledných zpevněných ploch

1. září 2023 11:32 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Z Ostravy-Poruby zmizí nevzhledné zpevněné plochy, které už dávno neslouží svým účelům. Díky norským fondům je nahradí zeleň. Radnice tak reaguje na postupné oteplování planety.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě
Vydáno 19. dubna 2024 14:24, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Poruba loni realizovala projekt Ozelenění zpevněných ploch, díky kterému ze starých nevyužívaných hřišť vznikly zatravněné plochy se stromy, květinami a keři o celkové rozloze 4 600 metrů čtverečních. Vysazeno bylo více než sto nových stromů.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Konzultovali jsme to s odborníky tam, kde to dává smysl a podobně a díky tomu díky tomu jsme opravdu ty staré nevzhledné plochy v dezolátním stavu velmi často, protože když v Porubě vznikaly, tak demografická struktura obyvatel byla někde jinde.”

Proměnou prošly například náměstí Boženy Němcové, ulice Matěje Kopeckého, Řecká, Sokolovská nebo vnitroblok v blízkosti ulice Jana Šoupala. Do projektu radnice zapojila i obyvatele.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Ptali jsme se jich, jestli to naše tušení, že opravdu se ten dvůr už dlouhodobě nevyužívá, respektive to hřiště v tom dvoře, je správné. Tam, kde se nám vrátily zpětné vazby, že tomu tak není, že se v nějakých obdobích třeba využívá, tak tam jsme se samozřejmě snažili opravit to hřiště. Tam, kde naopak opravdu využívané není, tak tam jsme zazelenili.”

V současné době je na Hlavní třídě výstava, která mapuje proměnu jednotlivých dvorů.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: “Ukazuje, jak ty dvory vypadaly původně, jak se postupně měnily, jak vypadají dnes a ukazuje, vlastně popisuje, kolik stromů kde lidé najdou. Rád bych lidi pozval ať se přijdou na tu výstavu podívat ať vidí, jak se Poruba postupně mění.”

V Porubě jsou stále ještě desítky opuštěných nevzhledných hřišť, ze kterých v létě sálá teplo a které hyzdí veřejný prostor.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Myslím si, že ten projekt měl opravdu velký úspěch a myslím si, že bychom v něm měli pokračovat v dalších letech.Poruba dneska stárne a je pravda, že se musíme spíše orientovat na služby pro seniory, nicméně i přesto tam, kde to dává smysl a kde opravdu jsou využívaná ta hřiště, tam se je snažíme postupně opravovat, nebo zvelebovat.”

A na závěr ještě dodám, že výstavu na Hlavní třídě můžete navštívit do 7. května.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000042663/nevyuzivana-hriste-v-porube-nahradila-zelen-proces-promen-mapuje-vystava-na-hlavni-tride