Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrůvky nebo semafory = bezpečnost chodců

  • Opava,

Hned na několika místech v Opavě se budou upravovat silnice kvůli bezpečnosti chodců. Na přechodech, které vedou přes široké komunikace, vzniknou ostrůvky nebo budou řízeny semafory. Bílo černá zebra také přibude na některých frekventovaných místech.

Ulice Praskova v Opavě: v době špičky tady stojí kolony aut a hledají si cestu ven z města. Také cestující hromadnou dopravou se snaží chytit svůj spoj na dvou protilehlých zastávkách. Při přecházení přes tuto čtyřproudou komunikaci kličkují mezi auty. Nechtějí totiž ztrácet čas cestou k poměrně vzdáleným přechodům pro chodce.

„Jedná se o velmi nebezpečný úsek,kde dochází ke kolizním situacím mezi předcházejícími chodci a řidiči motorových vozidel,“ konstatuje René Černohorský,  mluvčí Policie ČR Opava.

Zrovna před měsícem tady došlo k vážné nehodě: do důchodkyně, která přecházela mezi zastávkami mimo přechod, narazila dodávka. Ke srážce auta s chodcem došlo letos už po 49.

Situaci by mělo vylepšit posunutí zastávek a vyznačení přechodu pro chodce. Studie nyní zvažuje, zda u přechodu budou semafory. Další možností je předělit zhruba dvaceti metrovou silnici ostrůvkem.

"V případě  světelně řízeného přechodu je nutné vypočítat správnou sladěnost s okolními světelnými křižovatkami. Pokud zde neumístíme světelnou signalizaci, ale dělící ostrůvek, může to způsobit  blokováním odbočovacího pruhu,“ shrnuje možnosti  Dalibor Novotný, vedoucí odd. správy dopravy a pozemních komunikací, Magistrát Opava.


Stejně problematická je i ulice Těšínská. Velkorysý čtyřpruh dává chodcům jen málo šancí k přecházení. Také tady by mělo dojít ke změnám. Silnice se zúží na dva jízdní pruhy a přechody pro chodce předělí ostrůvky.  Namísto stávajících pěti bude na této ulici celkem šest přechodů. K těmto změnám ale dojde až poté, co bude dokončena východní část severního obchvatu. To by mělo být zhruba za rok. Ještě dřív se počítá s úpravou přecházení přes silnici na ulici Krnovská.Po dokončení její rekonstrukce budou přechody pro chodce doplněny o dělící ostrůvky, které tady dříve nebyly.

Nahlásit chybu

K tématu

Zebra se za tebe nerozhlédne

Opavští policisté se zapojili do celorepublikové akce Zebra se za tebe nerozhlédne. V rámci ní připomínali školákům pravidla bezpečného přec...


Nejčtenější zprávy