Ostrůvky nebo semafory = bezpečnost chodců

  • 14:06,
  • Opava ,

Hned na několika místech v Opavě se budou upravovat silnice kvůli bezpečnosti chodců. Na přechodech, které vedou přes široké komunikace, vzniknou ostrůvky nebo budou řízeny semafory. Bílo černá zebra také přibude na některých frekventovaných místech.

Ulice Praskova v Opavě: v době špičky tady stojí kolony aut a hledají si cestu ven z města. Také cestující hromadnou dopravou se snaží chytit svůj spoj na dvou protilehlých zastávkách. Při přecházení přes tuto čtyřproudou komunikaci kličkují mezi auty. Nechtějí totiž ztrácet čas cestou k poměrně vzdáleným přechodům pro chodce.

„Jedná se o velmi nebezpečný úsek,kde dochází ke kolizním situacím mezi předcházejícími chodci a řidiči motorových vozidel,“ konstatuje René Černohorský,  mluvčí Policie ČR Opava.

Zrovna před měsícem tady došlo k vážné nehodě: do důchodkyně, která přecházela mezi zastávkami mimo přechod, narazila dodávka. Ke srážce auta s chodcem došlo letos už po 49.

Situaci by mělo vylepšit posunutí zastávek a vyznačení přechodu pro chodce. Studie nyní zvažuje, zda u přechodu budou semafory. Další možností je předělit zhruba dvaceti metrovou silnici ostrůvkem.

"V případě  světelně řízeného přechodu je nutné vypočítat správnou sladěnost s okolními světelnými křižovatkami. Pokud zde neumístíme světelnou signalizaci, ale dělící ostrůvek, může to způsobit  blokováním odbočovacího pruhu,“ shrnuje možnosti  Dalibor Novotný, vedoucí odd. správy dopravy a pozemních komunikací, Magistrát Opava.


Stejně problematická je i ulice Těšínská. Velkorysý čtyřpruh dává chodcům jen málo šancí k přecházení. Také tady by mělo dojít ke změnám. Silnice se zúží na dva jízdní pruhy a přechody pro chodce předělí ostrůvky.  Namísto stávajících pěti bude na této ulici celkem šest přechodů. K těmto změnám ale dojde až poté, co bude dokončena východní část severního obchvatu. To by mělo být zhruba za rok. Ještě dřív se počítá s úpravou přecházení přes silnici na ulici Krnovská.Po dokončení její rekonstrukce budou přechody pro chodce doplněny o dělící ostrůvky, které tady dříve nebyly.
Festivalový koncert SHF: Hudební život Univerzity Karlovy

Dnes 18:00 - 11:27
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.09. 11:27
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 21.09. 11:27
Opava, Vaše kancelář nebo pracoviště

RKL Opava, spol. s r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Charita Odry
Opava
od 24 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 118 Kč do 162 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků