Reklama

Ostrůvky nebo semafory = bezpečnost chodců

  • 6. listopadu 2018,
  • 14:06,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Hned na několika místech v Opavě se budou upravovat silnice kvůli bezpečnosti chodců. Na přechodech, které vedou přes široké komunikace, vzniknou ostrůvky nebo budou řízeny semafory. Bílo černá zebra také přibude na některých frekventovaných místech.

Reklama

Ulice Praskova v Opavě: v době špičky tady stojí kolony aut a hledají si cestu ven z města. Také cestující hromadnou dopravou se snaží chytit svůj spoj na dvou protilehlých zastávkách. Při přecházení přes tuto čtyřproudou komunikaci kličkují mezi auty. Nechtějí totiž ztrácet čas cestou k poměrně vzdáleným přechodům pro chodce.

„Jedná se o velmi nebezpečný úsek,kde dochází ke kolizním situacím mezi předcházejícími chodci a řidiči motorových vozidel,“ konstatuje René Černohorský,  mluvčí Policie ČR Opava.

Zrovna před měsícem tady došlo k vážné nehodě: do důchodkyně, která přecházela mezi zastávkami mimo přechod, narazila dodávka. Ke srážce auta s chodcem došlo letos už po 49.

Situaci by mělo vylepšit posunutí zastávek a vyznačení přechodu pro chodce. Studie nyní zvažuje, zda u přechodu budou semafory. Další možností je předělit zhruba dvaceti metrovou silnici ostrůvkem.

"V případě  světelně řízeného přechodu je nutné vypočítat správnou sladěnost s okolními světelnými křižovatkami. Pokud zde neumístíme světelnou signalizaci, ale dělící ostrůvek, může to způsobit  blokováním odbočovacího pruhu,“ shrnuje možnosti  Dalibor Novotný, vedoucí odd. správy dopravy a pozemních komunikací, Magistrát Opava.


Stejně problematická je i ulice Těšínská. Velkorysý čtyřpruh dává chodcům jen málo šancí k přecházení. Také tady by mělo dojít ke změnám. Silnice se zúží na dva jízdní pruhy a přechody pro chodce předělí ostrůvky.  Namísto stávajících pěti bude na této ulici celkem šest přechodů. K těmto změnám ale dojde až poté, co bude dokončena východní část severního obchvatu. To by mělo být zhruba za rok. Ještě dřív se počítá s úpravou přecházení přes silnici na ulici Krnovská.Po dokončení její rekonstrukce budou přechody pro chodce doplněny o dělící ostrůvky, které tady dříve nebyly.
Hamlet a pražské Švandovo divadlo

26.01. 19:00 - 24.01. 12:31
Opava, Slezské divadlo, Opava

JFO, pianista Lukáš Vondráček a Čajkovského Patetická

10.04. 19:00 - 24.01. 12:31
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 24.01. 12:31
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

LIMEX ČR, s.r.o.
Opava
od 500 Kč do 3 000 Kč

Detail

Jiří Bialas
Opava
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu