Klub nadaných dětí na ZŠ Englišova v Opavě

  • 9. ledna 2019,
  • 20:02,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Základní škola Englišova byla v r. 2011 zřejmě jednou z prvních, kde začali věnovat pozornost talentovaným dětem. Seznamují je s věcmi, které mají v osnovách jejich starší spolužáci. A to přesto, že třeba chemii a ani biologii zatím v rozvrhu nemají.

Reklama

Program pro nadané děti, připravují učitelé ze Základní školy Englišova už osmým rokem. Od počátku spolupracují s Mendelovým gymnáziem. Naposledy žáci druhého ročníku secvičili pro děti pohádku plnou chemických pokusů.
Hlavní hrdinou je Honza,který  si musí zasloužit svou princeznu splněním tří neobvyklých přání: najít vodu ve studni, zapálit kapesník tak, aby neshořel nebo přečíst tajné písmo.

„Myslím, že děti to bavilo. Ať už to byla výroba vodíku,oxidace, redukce ,změny barev, exotermické a endotermické reakce, uvolňovali jsme teplo, vybuchovali jsme,“ shnul představení jeden z účinkujících studentů Mendelova Gymnázia Šimon Plaskura.

Vstupenkou do Klubu nadaných dětí, který patří pod Mensu ČR, je IQ vyšší než 120. Členů má  tři desítky. Mladší žáci se  tady mohou seznámit s věcmi, na které by si museli ve školních osnovách ještě nějaký ten rok počkat. Dozvědí se mnoho zajímavého z chemie, biologie či historie.

„Je strašně fajn, že mohou spolupracovat v určité skupině, pracují na věcech, které je baví a zároveň rozvíjejí věci, které jsou pro ně do života důležité,“ doplňuje  Jan Škrabal, ředitel ZŠ Englišova, Opava.

Učitelé ve výuce mnohdy věnují více pozornosti žákům, kterým učivo nejde dobře. Naopak těm samostatnějším se tolik pozornosti nedostává.

„Tyto děti Jsou v hodinách aktivní, snaživé, rády objevují nové věci a snaží se vypořádat s úlohami, které nejsou zcela běžné a tradiční,“ popisuje  Markéta Valtrová, která Klubu nadaných dětí na ZŠ Englišova v Opavě vede.

Jedním z takových dětí je i Bartoloměj  Valtr. Úspěšný řešitel Logické olympiády, který je 25. nejlepší v republice. Zapeklité úlohy jej od malička zajímaly: "Ano, ty  úlohy jsou těžké, ale mně prostě baví o  tom přemýšlet.“

Podle statistik tvoří nadané děti asi 2-3%.. Lidé s nadprůměrnou inteligencí jsou zastoupeni ve společnosti asi 20%.
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 23.07. 4:35
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 23.07. 4:35
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

HOTJET CZ s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu