Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezský FC dostal finanční injekci

  • Opava,

Opavští zastupitelé jednali o tom, zda fotbalovému klubu, který město vlastní, poskytnou finanční injekci. Nakonec Slezskému FC poslali 24 milionů korun, které pokryjí náklady na dohrání letošní prvoligové sezóny. Slezský FC je zadlužený. Chyby v hospodaření odhalil audit.

Opavští zastupitelé se mimořádně sešli, aby rozhodli o osudu Slezského fotbalového klubu. Provedený audit ukázal na nedostatky ve fakturách, pracovních smlouvách, zdůraznil také růst nákladů i dluhy. Zastupitelé měli rozhodnout, zda klub finančně podpoří, nebo pošlou do úpadku.

Na podzim se opavský tým vrátil po třinácti letech do první ligy. Kvůli postupu se třeba modernizoval stadion. Nadšení ale vystřídaly obavy.

„Nebylo to lehké období protože utkání jsme nezačali ani na domácím hřišti. Dojížděli jsme do Brna. Pak to byl odchod trenéra.My jsme si přečkali těžkou dobu a teď je další těžká doba,“ posteskl si generální manažer Slezského FC Alois Grussmann.

Kontrola totiž ukázala, že klub není v nejlepší kondici. Podle ní rostly náklady bez toho, aby byly zajištěny. Velkým problémem je také neuhrazená 25 milionová pohledávka. A dluhy.

„V současné době je dluh podle účetního deníku u faktur, které jsou víc jak 10 dnů po splatnosti, je 9,6 mil Kč,“ sdělil Miroslav Cák, právník advokátní kanceláře, která audit provedla.

Zastupitelé se nakonec rozhodli klub zachránit. Pro 24 milionovou injekci po dlouhé rozpravě nakonec zvedla ruku většina z nich. Nelíbilo se to jen několika opozičním politikům.

„Náš návrh ve smyslu pozměňovací návrh ve smyslu ošetření veřejné podpory nebyl přijat, takže z naší strany jsme nemohli to usnesení přijmout,“ podotkl Libor Witassek (Změna pro Opavu), zastupitel a bývalý předseda dozorčí rady Slezského FC.

Primátor Opavy, Tomáš Navrátil (ANO), ale oponoval:

„My tady sanujeme mínus,které ve společnosti je. Jsme přesvědčeni přes analýzy, že se nejedná o veřejnou podporu.“

Město stále hledá pro fotbalový klub kupce, který by zajistil finanční stabilitu. Během uplynulých dvou let se přihlásili dva. V obou případech ale z obchodu sešlo.


Nahlásit chybu


K tématu

Chystá se prodej Slezského FC

Opava , Katka Geryková

Opavští zastupitelé odsouhlasili memorandum o budoucím prodeji fotbalového klubu Slezský FC. Jedním z vlastníků by se mohla stát slovenská ...