Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Drátěné sochy Veroniky Psotkové

  • Opava,

Výstavu pod širým nebem instalovala v okolí /opavského/ Obecního domu Veronika Psotková. Drátěné sochy v nadživotní velikosti zavěsila na stromy nebo mezi domy na ulici. Touto výstavou se rodačka z Opavy, žijící na severu Čech, vrací po 8 letech domů.

Plošina, kleště, svorky, lana … trochu neobvyklé vybavení pro umělce, který chystá svou výstavu k vernisáži. Ovšem není se čemu divit – drátěné sochy Veroniky Psotkové to vyžadují. Sochařka je umístila nejen na terasu Obecního domu, ale také do přilehlého parku. Mezi domy zavěsila instalaci s názvem Velké prádlo, kterou před 4 lety vytvořila pro Novoměstskou radnici v Praze.

„To pověšení je to gró, to má tu věc ukázat ve vizi, kterou jsme měla. Takže pro mne je ten závěr vlastně nejdůležitější,“ řekla nám sochařka při instalaci svých objektů.

Proto také dohlížela nad tím, aby každá z deseti soch byla na lano správně uchycena.

„Lana máme zajištěny na pevných kotvách ve stěnách, popř na zábradlí. Prostě pevné kotevní body. Stahujeme to lanovými svorkami, protože pod tím se chodí, ta aby se nestalo, že by něco povolilo,“ popisuje instalační technik Roman Kudláček.

Veronika Psotková se věnuje tvorbě z rabicového pletiva, které se používá ve stavebnictví, od roku 2008. První sestavu z tohoto materiálu s  názvem Průzkumnice vytvořila pro Dům umění právě v rodné Opavě. Jednu ze soch můžeme nyní na výstavě vidět.

„Jde o prošívání a šití, ale v rukavicích. Dlouhé kleštičky jsou oblíbená věc když hledám drát, abych ho mohla prošít. Utahuju, kličkuju….“ usmívá se sochařka.

„Drátěné sochy Veroniky Psotkové jsou velmi originální, neznám žádného českého umělce, který se tomu takto věnuje. Proto jsem rád, že se do rodného města se svými instalacemi po letech vrátila,“ říká kurátor výstavy Jan Kunze.

Pokud se chcete dozvědět více tom, jakým způsobem Veronika Psotková tvoří, přijďte na komentovanou prohlídku. Plánovaná je na 31. května.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy