Na projektu Opava bez bariér začal Pavel Carbol pracovat vloni: přestože je sám upoutaný na invalidní vozík, vyráží do terénu. S metrem a měřičem sklonu zjišťuje, zda je dané místo dobře přístupné lidem, kteří mají problémy s pohybem.
„Začali jsme praktickou zkouškou na Hlásce v OP, posléze následovaly budovy magistrátu na Krnovské ulici,“ říká autor webu.
Vstup do budovy radnice v hodnocení uspěl. Zádrhel nastal u příliš malého výtahu, nicméně šikovný vozíčkář přepravu zvládne. Pavel Carbol ale ocenil, že je ovládání uzpůsobeno také nevidomým.
Pokud by člověk na vozíku zamířil do divadla, bude mít potíže hned na začátku: chybí tady označení vstupu pro vozíčkáře, nájezdová rampa je příliš prudká – přesahuje doporučení 12% sklon. Šířka dveří u vstupu naštěstí prošla.
Jak moc je daný objekt pro vozíčkáře přístupný, se pak zanese do mapy.
„Mapu jsem se rozhodli rozšířit ještě o další tematické vrstvy: jako jsou zastávky MHD posuzované z hlediska bezbariérovosti, přechody pro chodce příp. parkovací stání pro tělesně postižené,“ doplňuje autor mapové aplikace Marek Drozdek z opavského magistrátu.
Velkým problémem bývá pro vozíčkáře také stav chodníků a pak obrubníky.
„Cesta k místu, kam zrovna potřebujeme jet je náročná. Ne všechny chodníky ve městě jsou opravené,“ posteskla si vedoucí Denního stacionáře Mraveneček Jana Konopková, která s klienty na vozíku často absolvuje cestu do centra města.
V budoucnu budou v mapě zaznačeny také trasy, po kterých se imobilní lidé dostanou co nejpohodlněji třeba ze zastávky MHD k potřebnému úřadu. Mapa bariér v Opavě může být užitečná také maminkám s kočárky.