Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavy v ulicích Opavy připomínají události listopadu ´89

  • Opava,

Opavané si mohou připomenout listopadové události roku 1989 tak, jak probíhaly v jejich městě. Fotografie i dokumenty z té doby přinášejí výstavní panely, které najdete na Horním náměstí nebo také u Slezského zemského muzea či Obecního domu.

Horní náměstí, dříve Náměstí 1. máje, je zaplněné lidmi do posledního místečka. Možná, že ještě dnes slyšíte cinkání klíčů 15 000 lidí, kteří před třiceti lety usilovali vymanit se z totalitní nadvlády. Atmosféru sametové revoluce teď připomíná osm výstavních panelů v centru města.

„Já si nedovedu představit, že by taková výstava byla zavřená v galerii. Všechny ty události se odehrávaly tady a do těchto míst to patří,“vysvětluje autor výstavy František Švábenický, proč je 8 výstavních panelů umístěných přímo v centru města.

Přestože se jedná o velmi mladou historii, materiálů k prezentaci neměli autoři výstavy mnoho. V hektických dnech boje za svobodu se na dokumentaci událostí příliš nemyslelo. Z prvních demonstrací, kterých se účastnili převážně středoškoláci, se ani žádné fotografie nedochovaly. Proto také autoři vyzývali veřejnost, aby jim dobové materiály poskytli.

„V podstatě se nikdo neozval, takže jsme mohli čerpat z toho, co jsme našli v zemském archivu a něco málo jsem měl já ve své sbírce,“ konstatoval sběratel Jan Dlugoš.

Další výstava mapující listopadové události r. 1989 v bývalém Severomoravském kraji je k vidění ve Slezském zemském muzeu.

Rekapituluje samizdatové tisky, první dokumenty ustanoveného Občanského fóra, najdete zde také výpovědi svědků i fotografie z demonstrací na náměstí či z diskusí ve Slezském divadle.

Tady na severu Moravy byla reakce pomalejší. Lidé byli opatrnější. Je to dáno i tím, že pozice Komunistické strany zde byla poměrně silná,“ nastiňuje toto období kurátor výstavy David Váhala.

Podstatná část výstavy bude ale k vidění také venku – před muzejní budovou a také před Obecním domem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy