Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Genius loci Kaple sv. Anny trvá už dvě století

  • Opava,

Kaple sv. Anny nedaleko Opavy je oblíbeným poutním místem. Mezi poli před víc jak dvěmi stoletími stála kamenná stavba, která byla několikrát zničena a znovu vystavěna. Teď se tady vypíná ocelový skelet, který připomíná obrysy kaple.

Na tomto místě, kousek za Opavou, na hranici obcí Zlatníky, Jaktař a Slavkov stojí uprostřed polí Kaple sv. Anny. Tedy spíš její připomínka postavená na začátku tohoto tisíciletí, kdy původní stavba byla už dávno srovnána se zemí.

Ondřej Haničák, historik, Slezské zemské muzeum:

Barokní kruhová kaple, pocházela patrně z 60. či 80. let 18. stol. Tato kaplička na konci 19. stol. vyhořela a byla k ní přistavena menší, obdélná loď.“

Kaple musela vzdorovat nejen požáru, ale také válce i vojenským cvičením, která ji zdevastovala. Věříci ale našli vždy dost síly na to, aby ji znovu opravili. A dařilo se jim to až do 60. let minulého století, kdy ruiny pod korunami stromů pomalu prohrávaly boj s časem. Lidé se ale na toto místo stále vraceli. A stejně jako dřív i dnes je tady cítit jakási zvláštní atmosféra. Možná je to tím, že svatostánek byl několikrát zničený, ale vždy jako zázrakem ožil.

Rudolf Dybowicz, návštěvník poutního místa:

„Když se tady člověk zastaví, tak čerpá ze stromů a vůbec z toho místa tolik energie, že odchází s dobrým pocitem.

Daleko od města, mezi poli lidé nacházejí zvláštní klid, který je nutí na chvíli se zastavit, posadit se a rozjímat.

Věřící se na tomto místě setkávají vždy pravidelně v červenci, aby uctili památku svaté Anny, jejíž obraz dříve kapli zdobil.

Klement Rečlo, farář, Farní úřad Stěbořice

„Přichází hodně lidí. Nejsou tam žádné kolotoče, stánky. Je to opravdu mše svatá – sekání lidí.“

Púvodní stavbu dnes připomíná na místě pouze podstavec původního kříže, na kterém se usadil kříž nový.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy