Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští Piráti odcházejí do opozice, nahradí je ČSSD

  • Opava,

Opavská koalice se rozpadla. Po necelých dvou letech opouštějí vedení města Piráti a míří do opozice. S největší pravděpodobností je nahradí sociální demokraté.

Jako důvod ukončení svého setrvání v koalici uvádějí Piráti ve svém prohlášení porušování koaliční smlouvy a nedodržování principů spolupráce. Neshody podle nich trvají už půl roku. Proto se z vední města chystá odejít náměstkyně Hana Brňáková.

Hana Brňáková (Piráti a Opavané), 1. náměstkyně primátora Opavy:
Jedna varianta je rezignační dopis k rukou primátora. Druhou variantou je to, že využijeme jednacího řádu tak, jak je platný, a necháme se na jednání zastupitelstva odvolat.“

Uskupení Piráti a Opavané mají v zastupitelstvu celkem 5 mandátů. A ty budou při prosazování návrhů chybět. K dosažení minimální většiny je v 39 členném zastupitelstvu potřeba nejméně 20 hlasů. A tak zbylí členové koalice (ANO, KDU-ČSL, OMČO, Zelení pro Opavu) potřebují pro prosazování svých zájmů nejméně další tři další ruce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy:

"Mám mandát od současné koalice, která trvá, abych vyjednával doplnění. Protože nechceme být menšinová vláda s podporou."

Už nyní je jasné, že se k současné koalici přidají zastupitelé sociální demokracie. V zastupitelstvu mají 4 mandáty.

Petr Orieščík (ČSSD), předseda Klubu zastupitelů ČSSD:
"Každopádně, ten průnik tam je, řekněme, že je to na dobré cestě. "

ČSSD přestupuje z opozice do koalice stejně, jako před 5 lety. Tehdy došlo k rozkolu uvnitř hnutí ANO, které následně přišlo o post primátora ve prospěch sociálních demokratů. Ti mohou tentokrát počítat pouze s funkcí náměstka primátora.


ZASTUPITELSTVO MĚSTA OPAVY (zvoleno ve volbách v r. 2018)

Koalice (do 28.8.2020): 

ANO, Piráti a Opavané, KDU - ČSL, Zelená pro Opavu + SZ + Nezávislí, OMČO

Opozice  (do 28.8.2020):

ODS + TOP 09+ Soukromníci, ČSSD, Změna pro Opavu, KSČM, SPD

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy