Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová koaliční smlouva v Opavě podepsána: odstupující Piráty střídá ČSSD

  • Opava,

Po pětidenním vyjednávání má opavské zastupitelstvo novou koalici. Odstupující uskupení Piráti & Opavané nahradila opoziční ČSSD. Už je podepsána koaliční smlouva.

Uskupení Piráti a Opavané v pátek vypověděli koaliční smlouvu. V prohlášení uvádějí, že docházelo k jejímu porušování a nedodržování principů spolupráce. Jejich 5 zastupitelských mandátů narušilo stabilitu koalice, a tak primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) začal vyjednávat s ostatními stranami z opozice. Po odchodu Pirátů a Opavanů koalice oslabila z 22 na 17 mandátů. Přitom k zajištění minimální většiny v 39 členném zastupitelstvu je potřeba 20 hlasů.


Nyní je na světě koalice nová. Čtyři zbylé spolupracující subjekty ANO, OMČO, KDU – ČSL , Zelená pro Opavu, SZ a Nezávislí se spojili s opoziční ČSSD, která dodala 4 mandnáty. Dohromady bude mít těchto 5 subjektů v zastupitelstvu k dispozici 21 hlasů.


Podepsána už byla koaliční smlouva, která deklaruje Petru Orieščíkovu (ČSSD) post náměstka primátora. Starosta městské části Suché Lazce ve funkci vystřídá odcházející Hanu Brňákovou (Piráti & Opavané). Novým radním se stane policejní mluvčí René Černohorský (nezávislý za ČSSD). Třetí „pirátské“ místo v řadě pak koaliční smlouva přiřkla členovi stávající koalice lékaři Daliboru Hudcovi (Zelená pro Opavu + SZ + Nezávislí)


Nyní musí Piráti rezignovat na své funkce. Jde o 1. náměstkyni primátora H. Brňákovou i dva radních (Jan Štěrba, Pavel Kořízek). Pokud se tak nestane, bude je muset zastupitelstvo na svém zasedání 7.9. 2020 nejprve odvolat a až poté odsouhlasit složení nové koalice.

KOALICE PODLE NOVĚ PODEPSANÉ SMLOUVY

Primátor: T. Navrátil (ANO)                                                                                                                    I. náměstek primátora: T. Hendrych (ANO)                                                                                        Náměstci primátora: M. Jedlička (KDU-ČSL) a P. Orieščík (ČSSD)

Rada: T. Navrátil (ANO), T. Hendrych (ANO), M. Štěpánek (ANO), M. Kokošek (ANO), R. Petrželová (ANO), M. Jedlička (KDU-ČSL) , D. Hudec (SZ), P. Orieščík (ČSSD), R. Černohorský (nezáv. za ČSSD), M. Kořistka (OMČO), L. Měch (OMČO)

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy