Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pracovníci Armády spásy trénují sebeobranu. Nouzový stav ale lekce přerušil

  • Opava,

Strážníci opavské městské policie uspořádali kurz sebeobrany pro pracovníky Armády spásy. Učí je, jak se ubránit násilníkovi. Mnozí z nich totiž pracují v sociálních službách, které jsou přístupné klientům z ulice. A jejich chování může být nepředvídatelné. Průběh kurzu teď ale přerušil nouzový stav.

Noclehárna pro lidi, bez přístřeší, azylové domy, denní centrum nebo práce v terénu s bezdomovci. Náročné prostředí a kontakt s lidmi jejichž reakce nemusí být v souvislosti s jejich životní situací předvídatelné. Takové důvody přivedly dvacítku zaměstnanců Armády spásy do tělocvičny, aby se naučili základům sebeobrany.

Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava: „Naši klienti jsou často anonymní, nevíme, kdo k nám přichází. Takže jsme se rozhodli dále vzdělávat, abychom byli připraveni reagovat.“

Na hodinovou lekci přišli muži i ženy nejrůznějšího věku i fyzické kondice. Zkušení trenéři jim předvádí základní údery i chvaty a naučí je také padat. Trénink vychází z bojového umění krav maga, které je založené na přirozené reakci a pohybu.

Libor Kuděla, trenér bojových umění a strážník Městské policie Opava: „Lekce jsou koncipované tak, aby je zvládli i laici, kteří nikdy necvičili. Těch je tady ostatně většina.“

Počáteční rozpačitost s postupujícím cvičením střídá jistota. Jak se vykroutit ze sevření násilníka zvládnou všichni během chvilky výborně. A taky dostanou radu:

Marek Dýčka, mluvčí Městské policie Opava: „Pokud to jde, tak s takovým násilníkem se nepřetahujte. Raději ustupte. Zamkněte se v kanceláři a zavolejte pomoc.“

Osm lekcí sebeobrany ale není dostatečný počet na to, aby se napadený mohl postavit násilníkovi tváří v tvář. To by pak chtělo ještě další trénink.

účastnice „Není to o tom, že bych to přímo v praxi použila. Ale že se budu se určitě cítit bezpečněji.“

Nicméně teď budou muset kurzisté tréninky přerušit. Kvůli vládním opatřením vyplývajícím z nouzového stavu jsou totiž jejich lekce sebeobrany přerušené.

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

SALVEKO TREND s.r.o. - prodejna Kravaře
Kravaře
od 16 800 do 17 800 Kč/měsíc

Detail

OPAMETAL s.r.o. - pracoviště Otice
Otice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků