Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turisté zachovali Opavsku přízeň i v době koronaviru. Zahraničních turistů sice ubylo, ovšem o to víc sem mířili Češi

  • Opava,

Zdá se, že koronavirová pandemie zásadně nepoznamenala návštěvnost turistů na Opavsku. Počty návštěvníků kvůli opatřením sice během letní sezóny klesly o 3%, ovšem některé památky byly v létě doslova v obležení především českých turistů, kteří trávili dovolenou převážně v tuzemsku.

Obavu o turistickou sezónu zahájil jarní lock down. Vyhlídky pro provozovatele muzejí, galerií, sportovišť i hotelů a restaurací nebyly vůbec optimistické. Postupné uvolňování opatření pak přece jen turisty přilákalo. I tak jich ale letos oblast Opavského Slezska navštívilo méně, než v minulém roce.

Eva Sůrová, vedoucí Turistického informačního centra, Opava: „Samozřejmě to bylo způsobeno odlivem zahraničních turistů, kteří tolik nejezdili. Na druhou stranu jsme byli mile překvapeni návštěvností českých turistů.“

Ti se převážně vydávali na hory, do měst přijížděli na krátké výlety především po pamětihodnostech. Jejich počet tady snížily i zrušené festivaly, které v létě bývají lákadlem číslo jedna.

Jan Černý, ředitel turistické oblasti Opavské Slezsko: „Více přijelo českých turistů, kde byl nárůst 6%. A jako všude se snížil příjezd zahraničních turistů. U nás to nebylo tak hrozné, ale ten pokles byl téměř 9%.

Jednoznačný úbytek hostů zaznamenali hoteliéři. Jejich služeb turisté letos využívali mnohem méně, než dřív.

Michaela Skolková, provozní Hotelu Koruna, Opava: „To jsou jednotlivé osoby, které se ubytovávají. Není to tak, že bychom měli plný hotel na 80%. To se vůbec nestalo.“

Během letních měsíců lákaly především památky. Na Opavsku lidé mířili zejména do Arboreta v Novém Dvoře, do expozic Slezského zemského muzea či na zámek Raduň, který zaznamenal překvapivě rekordní počet vstupů. Oproti loňsku sem letos zavítalo o zhruba 8 000 návštěvníků více.

Markéta Kouřilová, kastelánka Státního zámku Raduň: „Co se týká letních měsíců, tak překvapivě šly počty návštěvníků nahoru. My jsme měli v červenci o 1300 návštěvníků více než vloni. V srpnu dokonce o 2 300 více.

K vysoké návštěvnosti památek přispěla také podzimní dotace Moravskoslezského kraje, díky které mohlo 6 desítek pamětihodností poskytnout lidem vstupy zdarma.


Témata: turisté,  Opavské Slezsko
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků