Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sběratel automobilových veteránů zná historii každého vozu

  • Opava,

Vášní Milana Vítka je sbírání automobilů. Jeho úctyhodná sbírka je přehlídkou vozů nejrůznějších typů.

Milan Vítek propadl autům jako malý kluk. Dokonce už v té době snil o tom, že si nejzajímavější modely pořídí do sbírky.

Milan Vítek, sběratel: „Hrál jsem si s auty, s modely aut, že mám servis, půjčovnu, muzeum, nějakou sbírku. A toto přerostlo tak, že od 16 let začal sbírat automobily a motocykly.“

Sbírání automobilů se věnuje intenzivně posledních 10 let. Nejstarší sbírkové vozy jsou z 20. - 30. let minulého století. Ty nejmladší mají třeba jen dvě desítky let. Jsou to kabriolety, limuzíny, sportovní či závodní auta. Nebo také ty, které patřily slavným osobnostem. Například anglické princezně Anně, která propadla blankytně modrému vozu značky Rellaiant Scimitar.

Milan Vítek, sběratel: „Takže si každý rok a půl objednávala nový, stejného modelu. Celkem jich měla 9. Toto je jeden z nich, v malé sérii vyráběný britský sporťák.“

Mnohé exempláře jsou opravdu malým uměleckým dílem a tomu dříve odpovídala i jejich vysoká cena. A tak si kdysi koupit auto zdaleka nemohlo dovolit tolik lidí jako dnes. Některé své sběratelské skvosty vystavuje Milan Vítek v opavském obchodním centru Breda. Až se uvolní opatření a bude moci svou malou expozici opět otevřít, rád přidá i poutavé vyprávění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy