Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská nemocnice má 120 let

  • Opava,

Už 120 let slouží pacientům Slezská nemocnice v Opavě. Na svou dobu moderní pavilonový systém výstavby jednotlivých oddělení vznikl podle vzorů z rakouských a německých zemí. Během víc jak století byl mnohokrát doplňován o další budovy. Některé jsou na seznamu kulturních památek.

Stavba Slezské nemocnice v Opavě byla zahájené v lednu r. 1899. Jednalo se o komplex budov za městem, které měly soustředit do jednoho místa jednotlivé lékařské obory, do té doby roztroušené na mnoha místech ve městě. Areál byl postavený za necelé dva roky. Na sklonku roku 1900 byl otevřený pro veřejnost.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: „V tom nejranějším období se vystavělo asi 10 velkých pavilonů. V následujících letech se další pavilony podle potřeby a financí dostavovaly.“

Do prestižní nemocnice, kterou zřizovala zemská vláda, přijížděli pracovat ti nejlepší odborníci z široka daleka. Nejvýznačnější osobností byl profesor Alois Materna, který založil oddělení patologie, a shromáždil zde mnoho exponátů určených pro vzdělávání lékařů. Dnes jsou vystaveny v malém muzeu, které je součástí nemocnice.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: „Není zvláštností, že na tato místa se dostávali nejen lidé z rakouských zemí, ale i z uherské části monarchie, příp. i z německých zemí.“

Nyní je zřizovatelem nemocnice Moravskoslezský kraj. K dispozici je tady 540 lůžek na 24 odděleních a počet pavilonů se rozrostl na 20. Letos v létě se dočkalo opravy 7 památkově chráněných budov nemocničního areálu.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy