Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karanténa navyšuje domovní odpad, nejvíce papír

  • Opava,

Pandemie koronaviru zvýšila produkci odpadu. A to zejména papíru. Důvod? Lidé častěji nakupují kvůli zavřeným obchodům na e-shopech. Poslechněte si rozhovor s Martinem Giráškem, náměstkem ředitele Technických služeb Opava.


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Roste množství odpadu, ať už toho vyseparovaného či komunálního?

Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "My na číslech, které můžeme porovnat, vidíme, že množství komunálního odpadu klesá. Je ale pravda, že rok 2020 byl přibližně stejný, co do množství svezeného komunálního odpadu. Bylo to nejspíš dáno tím, že lidé zůstávali doma v období pandemie koronaviru. Oproti tomu vidíme nárůst ve svozu papíru."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proměnil se tedy charakter odpadu tím, že lidé byli minulý rok více doma?

Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "Charakter odpadu se změnil v případě papíru. Tam je vidět, že lidé jsou doma, nakupují přes e-shopy. A je vidět, že nárůst papírového odpadu a kartonu je enormní."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Lidé mají se tříděním odpadu zkušenosti mnoho let. Ale přesto, jsou nějaké nešvary, které neradi v popelnicích vidíte?

Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "Přestože je prezentace toho, jak mají lidé třídit, je velká, tak se i dnes setkáváme s tím, že v některých komoditách separovaného odpadu nacházíme odpad komunální. Je to především v plastových odpadech nebo v odpadech kde má být sklo. Tím pádem je celá nádoba znečištěná."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: V souvislosti se zvyšováním ceny za skládkovaný odpad se budou muset lidé naučit třídit ještě dokonaleji. Jak by to mělo ideálně vypadat?

Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "My se snažíme ve spolupráci s magistrátem rozšiřovat kontejnerová stání a přidávat nádoby na separovaný odpad. Zejména se snažíme upravovat četnost svozů tak, aby kontejnery na jednotlivé komodity byly častěji sváženy."


Komunální odpad – Opava (v tunách)

2016 - 14 001

2017 - 12 329

2018 - 12 411

2019 - 11 327

2020 - 11 490


Vytříděný papír - Opava (v tunách)

2016 - 626

2017 - 641

2018 - 743

2019 - 841

2020 - 1 096

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků