Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Modeláři sestavují obří železniční kolejiště. S financováním pomohla on-line sbírka

  • Opava,

Železniční modeláři ze Lhoty se přestěhovali do Opavy a teď usilovně pracují na dokončení kolejiště, které bude patřit zřejmě k největším v republice. Práce byly ohroženy nedostatkem peněz, ovšem díky štědrým dárcům mohou pokračovat. Po dokončení bude moci miniaturní svět železnice shlédnout i veřejnost.


Do Opavy přestěhovali členové klubu železničních modelářů rozsáhlé kolejiště z nedaleké Lhoty. Na novém místě teď vzniká snová krajina protkaná 900 metry železničních kolejí, kterou křižuje třicítka vlakových souprav. Zatímco krajina v měřítku 1:87 teprve vzniká, vlakový provoz už byl zahájený.

Jakub Javorek, vedoucí, Železniční modeláři Lhota: „Byla to ta nejtěžší práce celého projektu. Takové kolejiště oživit, byla náročná práce. Byly to stovky metrů drátů, vodičů.“

K dokonalosti ještě chybí dotvořit krajinu. Původní základ kolejiště doplní modeláři dalšími vlastnoručně vyrobenými dekoracemi. Nejtěžší bude zřejmě vytvořit na 30 000 stromů nejrůznějších velikostí.

Milan Tomek, člen, Železniční modeláři Lhota: „To musíme všechno vyrobit a potom zasadit. Jeden stromeček vyrobíme za 25 - 30 minut."

Stavba kolejiště šplhá do stovek tisíc korun. Parta nadšenců proto peníze sháněla také formou on-line sbírky.

Jakub Javorek, vedoucí, Železniční modeláři Lhota: „Už jsme opravdu hodili flintu do žita. A začali se spíš zajímat o granty a dotace, tak přišel šok.“

Peníze na podporu projektu poslal i moderátor Leoš Mareš a pak také mnoho dalších dárců, kteří budou mít v tomto miniaturním světě železnice jako poděkování svou vlastní figurku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy