Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě roste obří modelové kolejiště s vláčky

  • Opava,

V Opavě vzniká zřejmě největší soukromé modelové kolejiště v republice. Parta nadšenců se do stavby už před lety. Teď díky novým, větším prostorám mohou popustit uzdu své fantazii a na 90 m2 vytvořit vymyšlenou krajinu, kterou brázdí vláčky. Veřejnost by ji mohla spatřit za půl roku.

350 metrů kolejí, desítky vlakových souprav, tisíce stromů, stovky nejrůznějších staveb i postav. A také trpělivost a nadšení modelářů, kteří vytvořili v měřítku 1:87 zmenšený svět protkaný železnicí. Ještě před časem si jej mohli zájemci prohlédnout v budově bývalé školy ve Lhotě. Teď modeláři stěhují kolejiště do větších prostor do Opavy.

Jakub Javorek, předseda, Železniční modeláři Lhota:

„Kolejiště se rozšíří na 90 m2 z původních 30 m2, což jej bude řadit k největším v republice ze soukromých kolejišť, soukromých modelářských klubů.“

Z krabic muži opatrně vybalují modely, na kterých pracovali 9 let. Budova připomínající opavské východní nádraží už stojí na svém místě, stejně tak šatny posunovačů. Uvidíte tady i obrázky z běžného života: lom s odvážnými plavci nebo grilovačku na zahradě.

Každý kousek modelu má svůj příběh. A přibudou další. Chystá se také stavba, která propojí kolejiště ve dvou místnostech. Modeláři tady chtějí vyrazit tunel, samozřejmě v měřítku 1:87.

Lokomotivy s vagónky zatím mohou vyzkoušet jen některé kolejové úseky. Všechny okruhy ještě nejsou dokončeny a propojeny. V budoucnu by se vláčky mohly prohánět po kilometru a půl kolejí.

David Veselka, Železniční modeláři Lhota:

„Na původním kolejišti jsme měli 30 souprav. Tady jich budeme potřebovat daleko víc.“

Devět zapálených modelářů věnuje stavbě kolejiště veškerý svůj volný čas i finance. Ke zprovoznění této nádhery ale ještě peníze potřebují. Pokud byste je chtěli podpořit, můžete pomoci přes startovač. Odkaz najdete na webových stránkách klubu Železničních modelářů ze Lhoty - http://www.zmlhota.cz/ .
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy