Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava byla válkou totálně zničená

  • Opava,

22. dubna roku 1945 skončila pro Opavany II. světová válka. Město s převažujícím německým obyvatelstvem osvobodila sovětská armáda, která sem přišla z dnešního Polska a postupovala dále na Ostravu. Slezská metropole patřila k nejvíce válkou zničeným městům v Československu. Více řekne historik Ondřej Kolář.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Německá armáda o Opavu velmi stála. Jaký význam mělo toto správní město Sudet v dubnu roku 1945?

Ondřej Kolář, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: „V té době už nemělo ten správní význam, protože civilní úřady říšské župy Sudety se odtud evakuovaly s většinou německého obyvatelstva. Nicméně byl tady strategický vojenský význam díky poloze mezi Ostravou a Krnovem na železniční trati, kterou Opava bránila. A zároveň město leželo v relativně odkrytém terénu, kde nebyly výrazné přírodní překážky. Takže to mělo zabránit tomu, aby se sovětské jednotky dostaly z území dnešního Polska hlouběji do vnitrozemí.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na území slezské metropole žilo tehdy více Němců, než Čechů. Situace tam musela být v době osvobozujících bojů velmi nepřehledná...

Ondřej Kolář, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: „Město bylo v době, kdy se přiblížila fronta, vylidněné. Většina civilních obyvatel se evakuovala. Zůstali jen pacienti, personál nemocnic a několik desítek Čechů, kteří se ukrývali před nařízenou evakuací a čekali na možnost podílet se na převzetí moci ve městě, až přijde fronta. Město bylo tři týdny před příchodem fronty bombardováno a také ostřelováno."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jakým způsobem funguje život ve městě, které se zevnitř snaží udržet wermacht, zatímco za branami se šikuje sovětská armáda?

Ondřej Kolář, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: „Tady ten veřejný život byl před příchodem fronty suspendován. Tady nefungovalo v těch posledních týdnech před příchodem fronty nic. Většina obyvatelstva utekla k příbuzným na venkov, aby se vyhnuli bombardování.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jako poděkování Sovětům vznikl hned v červnu r. 1945 na Náměstí Osvoboditelů pomník. Kdo jeho stavbu inicioval?

Ondřej Kolář, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: Bylo to enormně rychle, byl to jeden z prvních pomníků, protože většinou ta výstavba honosnějších míst přichází až během 50. - 60. let. Většinou v té první fázi po válce se používaly improvizované dřevěné pomníčky nebo jako pomník sloužila vyřazená bojová technika. Konkrétně pomník v Opavě byl financován místním okresním výborem."


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy