Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Síť sociálních služeb v Opavě se rozrůstá a spolu s ní i výdaje

  • Opava,

Rozvoj sociálních služeb zažívá v posledních letech velký rozvoj. Mnoho pozornosti se nyní věnuje seniorům, nicméně jsou tady i další oblasti, ve kterých se bude péče rozšiřovat. Více k tomu řekne v rozhovoru náměstek primátora Opavy Igor Hendrych (ANO).

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jakou částkou přispívá město na fungování organizací, které se sociálním službami zabývají?

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „V roce 2021 přispívá město částkou 30,5 mil. Kč. A jedná se o poměrně výrazný nárůst od r. 2015, kdy jsme přispívali pouze 17,3 mil. Kč. Ten nárůst je způsobený nárůstem sociálních a souvisejících služeb v Opavě, nárůstem klientů, kteří služby užívají. S tím souvisí i nárůst mzdových nákladů pracovníků, kteří soc. služby zajišťují.


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak je na tom zajištění péče pro seniory? Je počet pobytových míst pro seniory dostačující?

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Aktuálně jich máme 350 a blížíme se hranici 500. Myslím, že to je počet, který by měl dostačovat. Nicméně chceme si nechat udělat výzkum, který by nám to řekl přesně. Předpokládám, že v horizontu 10 a více let těch lůžek bude potřeba ještě více.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Nyní se chcete soustředit na terénní péči. Kolik organizací tyto služby poskytuje a jakým směrem byste se chtěli ubírat?

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „V současné době tyto služby poskytují tři organizace, které jsou zavedené, a se kterými jsme spokojeni. Chci zmapovat, zda to stačí nikoliv. Momentálně se ale jeví, že kapacity jsou tak akorát, že jsou dostačující. Nepotřebujeme tedy vstup dalšího subjektu do našeho komunálního plánu.


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Které sociální služby podle vás v Opavě chybí?

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Já se domnívám, že v současné době má Opava velmi hustou síť sociálních služeb, že jsme na tom velmi dobře. Bolavější místo vidím v tom, že máme nízkou kapacitu tzv. Odlehčovací služby. Nicméně od příštího roku by se tyto služby měly rozšiřovat. A to nejen v pobytové, ale i terénní formě.“


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy