Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

G. Karhan, Armáda spásy: „Klienty podporujeme, změnu ale musí udělat sami.“

Opava |

Jak už jste slyšeli v příspěvku, Armáda spásy se soustředí především na lidi bez domova. Ředitel opavské pobočky Gerhard Karhan teď v rozhovoru přidá podrobnosti.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak se během dvou desetiletí proměnily služby Armády spásy v Opavě?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava:  „Nejdříve jsme se orientovali na muže. Postupně jsme rozšířili náš zájem také na ženy, matky s dětmi a celé rodiny."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Soustředíte se na klienty bez domova. K tomu slouží azylové domy a noclehárny. Jak často se podaří nasměrovat takového člověka ke stabilnímu vlastnímu bydlení?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava:  „Je to složité v tom, že každý člověk je originál . A ne vždy se to podaří. Záleží na dovednostech každého. A  jeho motivaci, jak chce přispět k tomu, aby se jeho život změnil, a někam se posunul. Z naší strany se jedná spíš o podporu. To podstatné musí udělat sám klient.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Zcela jistě ve společnosti lidí bez domova přibývá. Dá se říci, proč to tak je?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava: „To bydlení narůstá, je strašně drahé. Lidé, kteří jsou na sociálních dávkách nemají peníze na to, aby si zaplatili kauci plus udrželi vlastní bydlení. Je to prostě drahé.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Do pomoci se snažíte zapojit také veřejnost, např. tzv. Nocleženkami. Tedy poukazem na pobyt v noclehárně pro lidi bez přístřeší. Jak se ujaly v Opavě?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava: „V Opavě je veřejnost přijala kladně. Lidé si uvědomují, že pokud v zimě na ulici uvidí člověka, který leží na lavičce, tak to není v pořádku. A snaží  se pomoci. Aby alespoň tu noc přečkal v teple.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Od příštího roku se chystáte rozšířit terénní služby, které nyní soustředíte na vyhledávání lidi bez přístřeší. Tito pracovníci pomáhají materiálně i radou. Co plánujete?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava: „Jedná se o terénní službu, která už běží. Nyní pomáhá klientům také v bytech. Pracovníci dohlížejí na to, aby si klient udržel bydlení. Aby zůstal v bytě a nemusel využívat sociální služby. Jedná se o pomoc v kontaktech s úřady, nebo také pomoc s dovednostmi – jako je úklid či vaření atd.“


Nahlásit chybu


K tématu

Armáda spásy v Ostravě chystá zázemí pro bezdomovce propuštěné z nemocnice

30. června 2023 19:27 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Armáda spásy Adelante v Ostravě začne od října poskytovat lidem bez domova novou pobytovou službu. Nabídne zázemí pacientům propuštěným ze zdravotnických zařízení do domácího léčení nebo lidem po úrazech, kteří potřebují klidový režim.

Lidí bez domova přibývá, Armáda spásy má téměř plnou kapacitu. Do problémů se dostávají i celé rodiny

16. listopadu 2023 11:29 | Havířov | Bára Kelnerová

Armáda spásy v Havířově už od listopadu zaznamenává téměř plnou kapacitu ve všech svých zařízeních. Střechu nad hlavou hledají v poslední době také ženy a i celé rodiny. Což potvrzuje i odbor sociálních věcí magistrátu.

Dny proti chudobě v Ostravě upozorní na psychické zdraví bezdomovců

15. října 2023 19:51 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Armáda spásy a Charita Ostrava opět připomínají téma chudoby a jejího vlivu ve společnosti. Tématem 18. ročníku Dnů proti chudobě v Ostravě jsou psychická onemocnění v extrémní formě chudoby, jíž je bezdomovectví. Výskyt duševních poruch je totiž minimálně dvojnásobný než u většinové populace.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

7. dubna 2024 16:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

6. dubna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové oblasti.

G. Karhan, Armáda spásy: „Klienty podporujeme, změnu ale musí udělat sami.“
Vydáno 13. října 2021 8:05, Opava, Katka Geryková
Jak už jste slyšeli v příspěvku, Armáda spásy se soustředí především na lidi bez domova. Ředitel opavské pobočky Gerhard Karhan teď v rozhovoru přidá podrobnosti.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak se během dvou desetiletí proměnily služby Armády spásy v Opavě?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava:  „Nejdříve jsme se orientovali na muže. Postupně jsme rozšířili náš zájem také na ženy, matky s dětmi a celé rodiny."

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Soustředíte se na klienty bez domova. K tomu slouží azylové domy a noclehárny. Jak často se podaří nasměrovat takového člověka ke stabilnímu vlastnímu bydlení?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava:  „Je to složité v tom, že každý člověk je originál . A ne vždy se to podaří. Záleží na dovednostech každého. A  jeho motivaci, jak chce přispět k tomu, aby se jeho život změnil, a někam se posunul. Z naší strany se jedná spíš o podporu. To podstatné musí udělat sám klient.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Zcela jistě ve společnosti lidí bez domova přibývá. Dá se říci, proč to tak je?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava: „To bydlení narůstá, je strašně drahé. Lidé, kteří jsou na sociálních dávkách nemají peníze na to, aby si zaplatili kauci plus udrželi vlastní bydlení. Je to prostě drahé.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Do pomoci se snažíte zapojit také veřejnost, např. tzv. Nocleženkami. Tedy poukazem na pobyt v noclehárně pro lidi bez přístřeší. Jak se ujaly v Opavě?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava: „V Opavě je veřejnost přijala kladně. Lidé si uvědomují, že pokud v zimě na ulici uvidí člověka, který leží na lavičce, tak to není v pořádku. A snaží  se pomoci. Aby alespoň tu noc přečkal v teple.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Od příštího roku se chystáte rozšířit terénní služby, které nyní soustředíte na vyhledávání lidi bez přístřeší. Tito pracovníci pomáhají materiálně i radou. Co plánujete?

Gerhard Karhan, ředitel, Armáda spásy Opava: „Jedná se o terénní službu, která už běží. Nyní pomáhá klientům také v bytech. Pracovníci dohlížejí na to, aby si klient udržel bydlení. Aby zůstal v bytě a nemusel využívat sociální služby. Jedná se o pomoc v kontaktech s úřady, nebo také pomoc s dovednostmi – jako je úklid či vaření atd.“


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000027935/g-karhan-armada-spasy-klienty-podporujeme-zmenu-ale-musi-udelat-sami