Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skanzen v Malých Hošticích připomíná staré časy

  • Opava,

Skanzen v Malých Hošticích připomíná, jak se před sto lety žilo. Vznikl vlastně "svépomocí". Mnohé zdejší exponáty sem darovali místní lidé. Nedávno tady zařídili také školní třídu, v jaké se kdysi děti učily. 

Chátrající domek koupila obec od jeho majitele v roce 2014. Šlo o jeden z nejstarších ve vsi. Záhy tady začal vnikat jakýsi skanzen, který dokumentuje to, jak se před sto lety Malých Hošticích žilo. Atmosféru předválečné doby podtrhují rekonstruovaná kachlová kamna. A pak další předměty, které se našly na zdejší půdě. Jako třeba starý houpací koník nebo kořenky.

Miroslava Konečná (OMČO) , zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic: „Tady se nacházíme ve svátečním pokoji. Dřív tady sice byla ložnice, ale vzhledem k tomu, že staré postele jsme nikde nesehnali, tak jsme z toho udělali obytný prostor.

K jeho zařízení ale pouze věci z půdy nestačily. A tak se zapojili také místní občané. A přinesli mnohé historické kousky, které měli doma třeba po svých předcích. Podařilo se postupně zařídit tři obytné pokoje tak, jako kdyby si jejich obyvatelé jen na chvíli někam odskočili.

Miroslava Konečná (OMČO) , zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic: „Nábytek a všechny ty předměty, které se tady nachází, jsme tady umístili díky našim občanům, kteří nám tyto věci darovali na základě výzvy.“

A protože se ve druhé části domku uvolnila místnost, kde byla předtím obecní knihovna, která se přestěhovala, vznikla tady školní třída tak, jak mohla kdysi vypadat. S vybavením tentokrát pomohly okolní školy, které prošly své sklady vyřazených pomůcek a dodaly staré grafické listy, počitadla nebo učebnice. Lavice objevili ve starožitnictví a tabuli na stojanu museli nechat vyrobit. Staré harmonium sem přestěhovali z místní kaple.

Miroslava Konečná (OMČO), zakladatelka skanzenu a starostka Malých Hoštic:  „Pokud bychom natrefili na nějakou krásnou dobovou učební pomůcku, tak ji tady dáme. Ale teď by to na nějaký ten rok stačilo. Ono je to dobré vždycky ten mobiliář obměnit, tak aby zas našli něco nového.“

Malohoštický skanzen si nehraje na historickou expozici. Ale spíš připomíná, jak asi mohl vypadat na počátku minulého století domek rolníka a jeho rodiny. Navíc autenticky, s předměty, které místní lidé opravdu používali. V současné době je chalupa zahalená do podzimu: voní tady usušené bylinky a sklizená úroda. Brzy ale oblékne vánoční kabát: 28. listopadu tady totiž začíná první ze čtyř adventních setkání.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy