Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Třídící patrola radí, co s odpadem

  • Opava,

Opavští školáci budou radit, jak správně třídit odpad. Třídící patrola vysvětlí, jak který druh odpadu vytřídit a také jak zbytečnému o odpadu předcházet. Lidé by si měli dávat pozor, co odhazují do popelnice. Novela Zákona o odpadech totiž výrazně navýšila cenu za jeho ukládání na skládkách.

Do projektu Třídící patrola se zapojily děti ze čtyř opavských škol. Pro žáky z vávrovické základní školy není téma třídění odpadu nic nového. Podrobně se mu věnují. Nejen ve vyučování, ale i ve volném čase. A je to vidět. Nádoby na třídění nechybí v žádné třídě ani na chodbách.

Jakub Ludvík, žák ZŠ Vávrovice: „My ve škole netřídíme jen papír, plasty a směsný odpad. Ale i bio odpad, baterie, hliník a pastelky.“

Teď mohou své zkušenosti předat každému, kdo má o ně zájem.

Pavel Gregor, ředitel ZŠ a MŠ Vávrovice: „My máme vlastní eko-hlídku, která se stará o odpady ve škole. A tito dva členové byli startovacím týmem.

Děti teď radí, jak naložit s odpadem, také ostatním. Zda domácnost třídí dobře, je zřejmé z nahlédnutí do popelnice.

Filip Grambál, žák ZŠ Vávrovice: „Myslím, že si lidé  někdy nejsou jistí, co kam dát.“

Viktorie Fedčuk, žákyně ZŠ Vávrovice: „Odpad je velký problém naší planety.“

Třídící patrola dochází za zájemci na vyžádání a v doprovodu úředníka z magistrátu, který může např. doplnit informace, které by děti nevěděly. Návštěvu je nutné objednat e-mailem (tridicipatrola@opava-city.cz) .

Katka Durčáková, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „Třídící patrola pak přijde přímo domů. A vysvětlí jim, jak by měli nejlépe třídit odpad. Kam konkrétně co odkládat. Mohou se zeptat i na nějaké záludnosti.“

Opavané na tom nejsou s tříděním plastu, papíru, skla, elektroodpadu, bioodpadu, oděvů či oleje vůbec špatně. Sděluje to průměrných 200 kilogramů vyvezeného komunálního odpadu, který se v přepočtu na jednoho obyvatele ukládá ročně na skládku. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem je to méně než polovina.

Martin Škrabánek, odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Množství směsného odpadu je nutné snižovat, protože rok od roku poroste poplatek za uložení jedné tuny na skládku.“

Město Opava vytisklo na podporu této kampaně speciální letáky a finančně ji podporuje také Moravskoslezský kraj.


KONTAKT:          tridicipatrola@opava-city.cz

" data-image="y05rwyu58mj4">


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyGADO, s.r.o. - pracoviště Lidl Kravaře
Kravaře
od 107 Kč/hod.

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. - pracoviště Opava a okolí
Opava
od 44 500 do 45 000 Kč/měsíc

Detail