Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce nádraží Opava západ za provozu. Cestující musí být opatrní

  • Opava,

Nádražní budova v železniční stanici Opava-západ prochází rekonstrukcí. Cestující by kvůli tomu měli být zvlášť opatrní. Opravy tady budou dělníci provádět až do příštího podzimu.

Nádražní budova pochází z roku 1872. Zásadnější rekonstrukce se dočkala v 60. letech minulého století a necitlivými úpravami definitivně ztratila historický vzhled. V poslední době spíš chátrala. Na jaře začala rekonstrukce. Ačkoliv nejde o památkově chráněný objekt, některé původní prvky se sem vrátí.

Dušan Gavenda, tiskový mluvčí Správy železnic: „Vycházíme z historických fotografií. Na jejichž základě byl navržený historizující vzhled fasády. Obnoví se např. klenby nad okny, římsy nebo třeba zastřešení přístřešku.“

Dělníci se nejprve pustili do rekonstrukce levé části budovy. Tady má svou pobočku Česká pošta. Kvůli opravám musel být na čas její provoz přerušený, teď už jsou ale kanceláře zpět. Vyměněná už je také část oken.

 Matěj Piwowarski, stavbyvedoucí, Metrostav: „Okna jsou provedena z dřevěných euro profilů. Jsou tvořena obloukovým nadpražím. Aby se docílilo historického rázu budovy.

Uvnitř budovy nyní pracují dělníci na úpravě podlah. V prvním patře vystuží stropy ocelové nosníky, které nahradí dosluhující dřevěné trámy. Veškeré podlahy budou vylité betonem. Nutné je také zaizolovat zdivo, které nabíralo vlhkost, a to zejména v části budovy přiléhající k perónu. Výpravní budova už dostala novou střechu.

Matěj Piwowarski, stavbyvedoucí, Metrostav: „Byly lokálně provedeny úpravy krovu v jednom místě musela být  komplet střešní konstrukce rozebrána, vyměněna nosná konstrukce vazných trámů a následně znovu smontována.“

Kvůli stavebním pracím musí být cestující zvlášť obezřetní. Přístup nyní mají pouze na perón a do části vstupní haly, kde zůstala pokladna a čekárna.

Zatímco dříve byla rozsáhla budova s obrovskými sklepními prostory více méně prázdná, po dokončení rekonstrukce ji kromě České pošty zaplní také kanceláře, které budou nově sloužit policii. Přibudou tady také komerční prostory a zlepší se zázemí pro cestující.

Dušan Gavenda, tiskový mluvčí Správy železnic: „Ve výpravní budově najdou upravený vestibul, nový mobiliář, lavičky. Nové sociální zázemí, pokladnu dopravce, prodejní automaty a informace k železniční dopravě. Celá budova bude bezbariérově přístupná.“

Opravy nádražní budovy, které začaly v dubnu, budou stát Správu železnic 79 milionů korun. Hotovo bude příští rok v září. Společně s dokončením přestavby by pak mělo dojít také na úpravu prostoru před nádražím, který zafinancuje město. Počítá se s rekonstrukcí celé ulice, chodníků, veřejného osvětlení, městského mobiliáře či zeleně.


Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail