Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Socha s názvem Ego se Opavanům nelíbila. Musela změnit místo a teď je zahalená

  • Opava,

Opavu rozdělují názory na umění. Může za to železná socha Michala Hurdy s názvem Ego. Instalována tady byla v rámci výstavy Sochařské city, ještě spolu s dalšími pracemi současných autorů. Kvůli negativním ohlasům byla přestěhována a nakonec zahalena. Co s ní bude dál? Napoví následující reportáž.

Ego Libora Hurdy stálo před nákupním centrem. Před Vánocemi rozdělilo Opavany. Na radnici se hromadily stížnosti a převážně negativní komentáře na sociálních sítích odsuzovaly postavu muže na kolenou probodnutou jeho vlastním údem v místě srdce.

Libor Hurda, autor sochy Ego: „Vnímání čehokoliv je strašně subjektivní věc. U umění to platí dvojnásob. Já nevím, proč to zrovna v Opavě vadí a jinde to nevadilo.“

Opavská kulturní organizace, která výstavu ve veřejném prostoru realizovala, chtěla rozjitřené emoce uklidnit. A tak sochu přestěhovala na zahradu Domu umění. Ale ani tady nenašla svůj klid a musela být zahalena Umístění sochy totiž kritizovali rodiče, kteří vodí své děti do sousední církevní mateřské školy.

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu města Opavy: „Můžu potvrdit, že se na magistrát obrátila ředitelka této školky s tím, že si několik rodičů stěžovalo na umístění sochy před  touto školkou."

Vedení Opavské kulturní organizace nyní hledá způsob, jak toto dílo zájemcům ukázat a zároveň nedráždit ty, které pohled na něj pobuřuje.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Opavské kulturní organizace: zvolili jsme varianty, ze kterých si teď vybíráme. Ta jedna je, zakrytí plotu. Ta druhá je, že se vyrobí zástěna, která ze tří stran sochu obklopí.“

Další možnost nabízí ještě vedení města, které by rádo Hurdovo dílo přestěhovalo do Dvořákových sadů.

Jan Kudrna, historik umění a kurátor: Umění mělo vždy společenskou roli na bázi debaty, diskuse a také víření emocí.“

Kontroverzní socha i všechny ostatní by měly zůstat v Opavě do září tohoto roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy