Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum Opavy je galerií pod širým nebem pro 7 soch od současných autorů

  • Opava,

Opavu ozvláštnila díla současných umělců. Na sedmi místech ve městě najdete sochy , které dotvářejí veřejný prostor. Výhodou této „galerie pod širým nebem“ je, že zcela jistě zůstane až do příštího září přístupná všem – bez ohledu na aktuální protiepidemická opatření.

Ještě než jednotlivá díla do Opavy dorazila, vybírali si sami tvůrci, místo, které by jejich sochám nejlépe odpovídalo.

Michal Trpák, kurátor výstavy a sochař:  "Pokud je to místo vybráno dobře, může sochu  vyzdvihnout, akcelerovat v dialogu s okolním prostorem.“

Výtvarník, zároveň zpěvák a bubeník kapely Tata Boys, Milan Cais umístil svou obří ocelovou sochu s názvem Disconnected do prostoru za bývalým obchodním centrem Slezanka.

Milan Cais, výtvarník a sochař: „Máme prostě zástrčku, která je vytržená, urvaná násilím. Trčí z ní dráty a celá se šroubuje k nebi jako výstražná kobra.“

Reaguje tak na dobu, kdy neustále musíme být on-line a ironizuje aktuální téma blackoutu. U Obecního domu, vykvetla orchidea Lukáše Raise. V přilehlé Beethowenově ulici víří vzduchem větve stromů. Ač vypadají věrohodně, jde o hliníkové segmenty, které interpretují nereálné snahy přiblížit se přírodě.

Do parku u Ptačího vrchu se znovu vrátil vrátil opavský rodák Matěj Frank. Před pěti lety v rámci Landscape festivalu vytvořil sochu s názvem Trialog. Teď je zpět její vylepšená podoba.

Matěj Frank, sochař: „Jsou to tři siluety, do kterých mohou lidé vejít, a mohou spolu mluvit skrze komunikační kanály, roury, které propojují vždy pusu a uši dalších soch. Ať kdokoliv v kterékoliv soše mluví, tak ostatní dva lidi slyší, co ta osoba povídá. A zároveň mohou odpovídat.“

Fenomén myšlenky ztvárnili Vladimír Franz a Štěpán Molín a umístili jej u Střední zdravotnické školy. Na pěší zóně na Ostrožné ulici zase vysedává Žebrák Jakuba Flejšara.

Tuto venkovní expozici mohou zájemci vidět, třeba cestou do práce či do školy nebo při procházce městem

Dominik Beneš, dramaturg , Opavská kulturní organizace: „Vycházíme ven, protože chceme aby umění bylo dostupné všem, kteří nemohou přijít do našich expozic a galerií, kde připravujeme výstavy stále, ale jsou prostě jen pro očkované.“

Umění je tady od toho, aby budilo emoce. Ať už je uvnitř, a nebo venku. A tak je možné, že pokud se vypravíte k nákupnímu centru Breda za dílem Libora Hurdy s názvem EGO, už jej tady nenajdete. Některé negativní názory na sociálních sítích totiž způsobily jeho přesunutí do azylu v zahradě Domu umění.

Nahlásit chybu


K tématu
IBEX Security s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 17 300 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

KubicaPartners s.r.o., Advokátní kancelář - pracoviště OPAVA
Opava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail