Ještě než jednotlivá díla do Opavy dorazila, vybírali si sami tvůrci, místo, které by jejich sochám nejlépe odpovídalo.
Michal Trpák, kurátor výstavy a sochař: "Pokud je to místo vybráno dobře, může sochu vyzdvihnout, akcelerovat v dialogu s okolním prostorem.“
Výtvarník, zároveň zpěvák a bubeník kapely Tata Boys, Milan Cais umístil svou obří ocelovou sochu s názvem Disconnected do prostoru za bývalým obchodním centrem Slezanka.
Milan Cais, výtvarník a sochař: „Máme prostě zástrčku, která je vytržená, urvaná násilím. Trčí z ní dráty a celá se šroubuje k nebi jako výstražná kobra.“
Reaguje tak na dobu, kdy neustále musíme být on-line a ironizuje aktuální téma blackoutu. U Obecního domu, vykvetla orchidea Lukáše Raise. V přilehlé Beethowenově ulici víří vzduchem větve stromů. Ač vypadají věrohodně, jde o hliníkové segmenty, které interpretují nereálné snahy přiblížit se přírodě.
Do parku u Ptačího vrchu se znovu vrátil vrátil opavský rodák Matěj Frank. Před pěti lety v rámci Landscape festivalu vytvořil sochu s názvem Trialog. Teď je zpět její vylepšená podoba.
Fenomén myšlenky ztvárnili Vladimír Franz a Štěpán Molín a umístili jej u Střední zdravotnické školy. Na pěší zóně na Ostrožné ulici zase vysedává Žebrák Jakuba Flejšara.
Tuto venkovní expozici mohou zájemci vidět, třeba cestou do práce či do školy nebo při procházce městem
Umění je tady od toho, aby budilo emoce. Ať už je uvnitř, a nebo venku. A tak je možné, že pokud se vypravíte k nákupnímu centru Breda za dílem Libora Hurdy s názvem EGO, už jej tady nenajdete. Některé negativní názory na sociálních sítích totiž způsobily jeho přesunutí do azylu v zahradě Domu umění.